26

Odp: Przedszkolak i uczeń

Ja właśnie o tym, ze się nic nie zmieniło. O zmianach jakie miałam na mysli to przyspieszenie wieku szkolnego bo przez to zrobiło sie całe zamieszanie. Miało być lepiej a wyszło gorzej (jak zwykle). Teraz dzieci w 1 klasie powtarzaja program z zerówki.
Moja córa jak przeglądała podręczniki do 1 klasy to skomentowała : "ale nudy, ja to wszystko już wiem". Tak więc podejrzewam, że moje dziecko będzie sie w 1 klasie nudzić a to nie sprzyja rozwojowi, chęciom i nastawieniu do nauki. liczyłam jednak na mały krok do przodu w tej całej reformie a nie staniu w miejscu...w koncu kto się nie rozwija ten sie cofa wink .

Dodane śro 19 sie 2009 11:19:23 CEST :

szpieg napisał/a:

jak tu je fajnie, nic nie trzeba, wszystko dadzą, jak w Chinach big_smilecool

Taaaa.... a mi dzisiaj dali przybory szkolne w papierniczym w zamian ja im dałam 100 zł big_smile .

"Prawdę można mówić tylko mądrym ludziom, dla innych trzeba mieć dobre słowo".

Miłego dnia smile

27

jak tu zjechaliśmy to nasza mała była po zerówce właśnie i Kasia kupiła jej super tornister, co jak pójdzie tu do szkoły, żeby na ubogą krewną nie wyżla i ...? zaskok
nic nie trzeba było, prócz stroju na gimnastykę, nic! kumacie? i tak do IV grupy (tak tu nazywają klasy) , do której właśnie niedługo pójdzie, a potem stopień wyżej i już tornisterek się przyda  (plecak pewnie, bo z tornistrem w tym wieku to pewnie obciach, tamten daliśmy córce kolegi do Polski, bo aż szkoda go było taki fajny...)
pod tym względem tu jest wypas, nie tylko pod tym - obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim , każdemu życzę takiej opieki medycznej, dzwonią do domu i pytają jak się czuje, czy coś mi trzeba... ? śnię ja , czy na haju? myślę sobie?

Nie wierzę w osobowego Boga i zawsze otwarcie się do tego przyznawałem. Gdybym musiał jednak znaleźć w sobie coś, co miałoby aspekt religijny, to byłaby to bezgraniczna fascynacja strukturą świata, jaką ukazuje nam nauka.-A.Einstein 
!!!Masz coś ciekawego  "na władzę" w Kartuzach, to pisz - szpieg.nl@gmail.com

28

mój kiedy zaczynał naukę w przedszkolu był zachwycony. W pierwszej klasie wszystko byloby ok gdyby nie fakt, że trzeba lekcje odrabiać, ale znalazł swoje przedmioty na których sam chce się wybić. Chyba ambitny :]

kropka

29

pastel napisał/a:

(..) ale znalazł swoje przedmioty na których sam chce się wybić. Chyba ambitny :]

znaczy się księdzem będzie, albo biznesmenem bez sutanny winkcool

Nie wierzę w osobowego Boga i zawsze otwarcie się do tego przyznawałem. Gdybym musiał jednak znaleźć w sobie coś, co miałoby aspekt religijny, to byłaby to bezgraniczna fascynacja strukturą świata, jaką ukazuje nam nauka.-A.Einstein 

30

szpieg napisał/a:

znaczy się księdzem będzie, albo biznesmenem bez sutanny

Moja też lubi sie wybijać, pioruńsko ambitna... znaczy będzie zakonnicą czy bizneswoman w sutannie? cool

Miłego dnia smile

31

teraz sa modne rozne Hany Montany i te HSM ,taki zwykly piornik z HSM kosztuje 60 zeta co  przyprawia o bol glowy ale dziewczynki male  jak sie upra musisz kupic .Nie ma rady.

Teraz, gdy już nauczyliśmy się latać w powietrzu jak ptaki, pływać pod wodą jak ryby, brakuje nam tylko jednego: nauczyć się żyć na ziemi jak ludzie.

32

violka1 napisał/a:
szpieg napisał/a:

znaczy się księdzem będzie, albo biznesmenem bez sutanny

Moja też lubi sie wybijać, pioruńsko ambitna... znaczy będzie zakonnicą czy bizneswoman w sutannie? cool

może będzie politykiem pokroju Nelly Rokity...czego nie życzę największym wrogom i ich dzieciom big_smilecool

33

szpieg napisał/a:

może będzie politykiem pokroju Nelly Rokity...czego nie życzę największym wrogom i ich dzieciom

A niech  będzie kim chce....byle była szczęsliwa cool .

Miłego dnia smile

34

szpieg napisał/a:

znaczy się księdzem będzie, albo biznesmenem bez sutanny winkcool

przynjamniej da sobie rade w życiu tongue

kropka

35

Jak nauczyć dziecko rozumienia tekstu? Druga sprawa: co zrobić by dzeicko po  wysłuchaniu tekstu umiało go opowiedzieć własnymi słowami? Może ktoś zna sprawdzone sposoby?

Miłego dnia smile

36

Niedługo koniec wakacji. Jedni się cieszą inni mniej. A wy jesteście ZA czy PRZECIW wink ? Macie już zrobione zakupy szkolne?

Miłego dnia smile

37

No właśnie żona wróciła z księgarni , książki dla II Gimnazjum kosztują 320 zł a to dopiero początek wydatków na edukacje córki. W naszym przypadku nie dostajemy rodzinnego a zarazem dodatku na  rozpoczęcia roku szkolnego, ponieważ przekraczamy próg dochodowy zdaje się o 100 zł .

Trzeba iść do pracy roll.

-- // --

38

Książki do 1 klasy podstawówki w księgarni 250zł hmm Kupiliśmy na Allegro i nie dość że zaoszczędziliśmy ok. 40zł to jeszcze same przyszły nam do domu big_smile Duża część wyprawki kupiona w Biedronce tongue Teraz jeszcze trzeba wyposażyć zerówkowicza w kilkanaście książek. Czy ja mam problemy z pamięcią, czy kiedyś do zerówki starczały 2 książki?

39

camilla napisał/a:

Czy ja mam problemy z pamięcią, czy kiedyś do zerówki starczały 2 książki?

Nie zawodzi cię pamięć. Ja jeszcze pamiętam, ze mój brat młodszy o 6 lat, korzystał z tych samych książek co ja. To były czasy.... .

Miłego dnia smile

40

Właśnie przeczytałam, ze rok szkolny ma być dłuższy. Ma się kończyć zawsze w ostatni piątek czerwca.
Natomiast dzieci z jedną oceną ndst będą mogły przejść do następnej klasy.

Miłego dnia smile

41

violka1 napisał/a:

dzieci z jedną oceną ndst będą mogły przejść do następnej klasy.

a co to za dziwota. Ja już teraz uważam, że szkoły uczą Zdać - zapomnieć. Z tego co sobie przypominam to ode mnie nauczyciele wymagali zrozumienia

42

dzieci z jedną oceną niedostateczną JUŻ OD TEGO ROKU mogą przejść do następnej klasy. (musi się chyba zgodzić Rada Nauczycielska) i znam takiego który w gimnazjum już z tego skorzystał.

Może się to zdarzyć podobno raz w ciągu jednej szkoły (np: raz w gimnazjum)
Ja tylko współczuje nauczycielowi który potem musi UCZYĆ dalej takiego głąba... Nie dość, że nie opanował nawet w małym stopniu tego co było wcześniej to trzeba go uczyć na bierząco....
Szkoła schodzi na psy i tyle w temacie ;/

43

Rok szkolny już sie zaczął a ja dopiero natrafiłam w necie na taki temat:
"Czego należy dziecko nauczyć przed pójściem do szkoły?

W ostatnim roku, przed rozpoczęciem nauki szkolnej oddziaływania wychowawcze należy koncentrować na różnych dziedzinach, w zależności od indywidualnych potrzeb dziecka:

1. Wyrabiania samodzielności – chodzi nie tylko o kształtowanie umiejętności związanych z samoobsługą (ubieranie się, mycie, czesanie, dbałość o estetyczny wygląd zewnętrzny), lecz także o wdrażanie do samodzielnego wykonywania powierzonych zadań. Dzieci wyręczane przez rodziców ciągle coś gubią i nie potrafią się zorganizować. Dziecko samodzielne na ogół dba o własne rzeczy, nie gubi ich i nie rozrzuca.
2. Kształtowanie wytrwałości i systematyczności - należy zwracać uwagę na to, aby rozpoczęta budowla z klocków lub rysunek został zakończony. Systematyczność dziecka można kształtować przez przydzielanie mu drobnych obowiązków, które trzeba wykonywać stałe, np. sprzątanie zabawek, podlewanie roślin itp.
3. Wzbogacanie wiedzy o świecie, doświadczeń życiowych dziecka, pobudzanie do działania, rozwijanie spostrzegawczości i myślenia. Należy wzbogacać zasób słownictwa i pojęć przedszkolaka, odpowiadać na wszystkie zadawane pytania, w których przejawia się myślenie i ciekawość poznawcza dziecka.
4. Uczenie prawidłowej wymowy.
5.  Rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej. Przy oglądaniu obrazków, poznawaniu liter, zwracamy uwagę dziecka na kształty, które różnicują litery. Utrwalamy położenie poszczególnych przedmiotów (wyżej, niżej, na prawo, na lewo), organizujemy zabawy, polegające na układaniu całości z kilku elementów.
6. Rozwijanie spostrzegawczości słuchowej – uczymy dziecko podziału wyrazów na głoski i sylaby, czytamy bajki i opowiadania. Rozwijanie zainteresowań książką – czytanie dziecku bajek, pozwala odróżnić dobro od zła, wpływa na tworzenie się systemu wartości. Wielokrotne czytanie pozwala na pamięciowe opanowanie treści, na wspólne przeżywanie radości i smutków, rozwija koncentrację uwagi.
7. Nauka liczenia – dobrze przygotowane do nauki szkolnej dziecko przelicza do 20-u, oraz dodaje i odejmuje w zakresie 10-u. Aby rozwijać te umiejętności dostarczamy dziecku różnych przedmiotów do przeliczania.
8. Usprawnianie ręki dziecka – dziecko musi dużo rysować, malować, sklejać, wycinać, lepić z plasteliny, wydzierać itp. Ręka nie usprawniona szybko się meczy i boli, nie pozwala na ładne pisanie i rysowanie. Należy ją usprawniać wykonując ćwiczenia manualne i grafomotoryczne.
9. Wpajanie zasad kulturalnego zachowania się, kształtowanie postawy życzliwości w stosunku do innych kolegów, uczenie dziecka, aby używało zwrotów grzecznościowych.
10. Przyzwyczajanie dziecka do stałego rozkładu dnia (zaplanowane godziny snu, posiłków i zabawy)
11. Kształtowanie pozytywnej motywacji dziecka do nauki. Należy traktować pójście do szkoły, jako coś naturalnego. Pamiętać o cechach indywidualnych dziecka, jego właściwościach rozwojowych, potrzebach i predyspozycjach. Nie straszyć, lecz opowiadać o swoich przyjemnych wspomnieniach ze szkoły."

Miłego dnia smile

44

violka1 napisał/a:

Rok szkolny już sie zaczął a ja dopiero natrafiłam w necie na taki temat:
"Czego należy dziecko nauczyć przed pójściem do szkoły?

to jak my te wszystkie punkty wypełnimy to czego będą uczyć nauczyciele?? rozumiem np punkty 1 i 2.... ale reszta hmmm... znaczy się mój synek urodzony w grudniu 2006 czyli ma niecałe 5 lat chodzi do 5 latków<czy tam zerówki>
ale w swoim p[rzedszkolu. też chciałam go posłąć do szkoły ale my i tak się przeprowadzimy za rok i pójdzie gdzie indziej a poza tym  uważam ze skoro Młody i tak jest z końca roku to niecb ma lepiej<w przedszkolu wychodzą an dwór, nie siedzą tyle w ławkach, są inne zajęcia niz w szkole>  no i wiecej miejsca, mniejsza grupa no i dwie panie.
a do przedszkola poszedł jak miał 2,5 roku-i przez te ponad dwa lata zdarzyło się tylko może z 10 dni co n ie chciał pójść...

herbata z pigwy je najlepsza lol lol ino 900ml i oczyszcza nawet z rozumu lol
"Porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy wchodzicie.."

45

violka1 napisał/a:

Wyrabiania samodzielności – chodzi nie tylko o kształtowanie umiejętności związanych z samoobsługą (ubieranie się, mycie, czesanie, dbałość o estetyczny wygląd zewnętrzny), lecz także o wdrażanie do samodzielnego wykonywania powierzonych zadań. Dzieci wyręczane przez rodziców ciągle coś gubią i nie potrafią się zorganizować. Dziecko samodzielne na ogół dba o własne rzeczy, nie gubi ich i nie rozrzuca.

mój przedszkolak nie jest dzieckiem wyręczanym przz rodziców, ale gubi i rozrzuca rzeczy. A przede wszystkim nie potrafi szukać

violka1 napisał/a:

Kształtowanie wytrwałości i systematyczności - należy zwracać uwagę na to, aby rozpoczęta budowla z klocków lub rysunek został zakończony. Systematyczność dziecka można kształtować przez przydzielanie mu drobnych obowiązków, które trzeba wykonywać stałe, np. sprzątanie zabawek, podlewanie roślin itp.

a jak dziecko już nie chce budować czy rysować to co? DO krzesła przywiązac?

violka1 napisał/a:

Wzbogacanie wiedzy o świecie, doświadczeń życiowych dziecka, pobudzanie do działania, rozwijanie spostrzegawczości i myślenia. Należy wzbogacać zasób słownictwa i pojęć przedszkolaka, odpowiadać na wszystkie zadawane pytania, w których przejawia się myślenie i ciekawość poznawcza dziecka.

to akurat u nas jest realizowane w każdym procencie. Dziecko ciekawskie duzo pyta i żąda odpowiedzi wink

violka1 napisał/a:

Uczenie prawidłowej wymowy.

na tyle na ile potrafię uczę, ale wiadomo że wiecej z nią popracuje logopeda

violka1 napisał/a:

Rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej. Przy oglądaniu obrazków, poznawaniu liter, zwracamy uwagę dziecka na kształty, które różnicują litery. Utrwalamy położenie poszczególnych przedmiotów (wyżej, niżej, na prawo, na lewo), organizujemy zabawy, polegające na układaniu całości z kilku elementów.

to chyba nie problem?

violka1 napisał/a:

Rozwijanie spostrzegawczości słuchowej – uczymy dziecko podziału wyrazów na głoski i sylaby, czytamy bajki i opowiadania.

czytamy, no p[roblemo smile

violka1 napisał/a:

Rozwijanie zainteresowań książką – czytanie dziecku bajek, pozwala odróżnić dobro od zła, wpływa na tworzenie się systemu wartości

zgodzę się

violka1 napisał/a:

Wielokrotne czytanie pozwala na pamięciowe opanowanie treści, na wspólne przeżywanie radości i smutków, rozwija koncentrację uwagi.

oj tak, kiedyś chciałam nieco zmienić treść czytanej bajki ... nie miałam szans smile

violka1 napisał/a:

Nauka liczenia – dobrze przygotowane do nauki szkolnej dziecko przelicza do 20-u, oraz dodaje i odejmuje w zakresie 10-u. Aby rozwijać te umiejętności dostarczamy dziecku różnych przedmiotów do przeliczania.

a trzy;atek liczący po polsku do 13 i po angielsku do 7 jest OK? tongue

violka1 napisał/a:

Usprawnianie ręki dziecka – dziecko musi dużo rysować, malować, sklejać, wycinać, lepić z plasteliny, wydzierać itp. Ręka nie usprawniona szybko się meczy i boli, nie pozwala na ładne pisanie i rysowanie. Należy ją usprawniać wykonując ćwiczenia manualne i grafomotoryczne.

ćwiczenie rąk pozostawiam przedszkolu, ja się ograniczę do rysowania

violka1 napisał/a:

Wpajanie zasad kulturalnego zachowania się, kształtowanie postawy życzliwości w stosunku do innych kolegów, uczenie dziecka, aby używało zwrotów grzecznościowych.

moje dzieci mają to od małeo. Młodsze dziecko jeszcze nie mówi poprawnie, ale kukuje już jak coś dostanie albo posi o coś wink

violka1 napisał/a:

Przyzwyczajanie dziecka do stałego rozkładu dnia (zaplanowane godziny snu, posiłków i zabawy)

od urodzenia, stałe godziny czynności. O tyle jest to wygodne, że przed 20 dzieci same idą do łazienki z okrzykiem "kąpać się" a ja wiem, że mam wieczorem czas dla siebie i męża smile

violka1 napisał/a:

Kształtowanie pozytywnej motywacji dziecka do nauki. Należy traktować pójście do szkoły, jako coś naturalnego. Pamiętać o cechach indywidualnych dziecka, jego właściwościach rozwojowych, potrzebach i predyspozycjach. Nie straszyć, lecz opowiadać o swoich przyjemnych wspomnieniach ze szkoły."

moje dzieci ogólnie są "inne", bo uwielbiają chodzić do lekarzy (dentysty również), przedszkole i szkoła to jest coś naturalnego do czego trzeba dorosnąć. A jak się będzie pilnie uczyło to będzie można mamie w pracy pomóc pieczątki stawiać smile

Dodane pon 17 paź 2011 19:52:13 CEST :
A tak na serio to uważam, że juz tym tekstem zaczyna się u najmłodszych wyścig szczurów

46

Ile Was kosztują przygotowania do szkoły? Ja mam na szczęście jedno dziecko, więc na podręczniki wydałam - tylko- 400 zł big_smile . W przyszłym tygodniu muszę zakupić inne przybory. Współczuję strasznie tym, którzy mają więcej dzieci w wieku szkolnym. Bynajmniej nie dlatego, że je mają - tylko z powodu wydatków jakie je czekają hmm .

Miłego dnia smile

47

No ja mam dwie corki w wieku przedszkolnym (3,6). Kazda w innym przedszkolu.Ale jak na razie nie wiem jakie wymagania będa co do przyborów bo jestem przed zebraniem wink
Ale juz musiałam zakupic:kubki,szczoteczki,pasty,reczniczek,szczotka,kapcie,worki,- około 200 zł.
Za rok juz bedzie inaczej bo jedna idzie do 1 klasy więc podręczniki sa droższe niz kolorowanki;)

48

violka1 napisał/a:

Ile Was kosztują przygotowania do szkoły? Ja mam na szczęście jedno dziecko, więc na podręczniki wydałam - tylko- 400 zł big_smile . W przyszłym tygodniu muszę zakupić inne przybory. Współczuję strasznie tym, którzy mają więcej dzieci w wieku szkolnym. Bynajmniej nie dlatego, że je mają - tylko z powodu wydatków jakie je czekają hmm .

Na razie na część samych ćwiczeń (w tym cały komplet do zerówki i 2 klasy) dla 4 dzieci w wieku szkolnym (podstawówka) wydałem ponad 730 złotych, a jeszcze dużo brakuje. Część książek odkupiono z giełdy lub po starszym rodzeństwie.

49

dj napisał/a:
violka1 napisał/a:

Na razie na część samych ćwiczeń (w tym cały komplet do zerówki i 2 klasy) dla 4 dzieci w wieku szkolnym (podstawówka) wydałem ponad 730 złotych, a jeszcze dużo brakuje. Część książek odkupiono z giełdy lub po starszym rodzeństwie.

Dj to podlicz jak juz bedzie mial całość. Ja potem to podziele na połowę i bede wiedziała co mnie czeka za 3 lata.:)

50

asiara73 napisał/a:

Dj to podlicz jak juz bedzie mial całość. Ja potem to podziele na połowę i bede wiedziała co mnie czeka za 3 lata.:)

Tego nie da się policzyć wink koszty "szkoły" generują się przez cały rok szkolny i część wakacji wink

Poza tym mogą zmieniać się podręczniki, a co za tym idzie także ceny (przeważnie na droższe) sad