1

Odp: Bataliony ON

Witam   
Poszukuje wszelkich informacji na temat Batalionów ON.

Ze szczególnym nastawieniem na Bataliony;
- "Kartuzy IV"
- "Świecie"
- "Tuchola"
- "Gdynia" I, II oraz III.

Będę wdzięczny za każdą informacje o tych Batalionach i nie tylko o tych. Bardzo mile widziane zdjęcia (zwłaszcza te które pokazują rodzaj sprzętu i umundurowania), wspomnienia, opisy, raporty, komunikaty. Każda informacja jest na wagę złota.
Pozdrawiam wasil

2

z ciekawosci zapytam
a co to jest
ON?

Teraz, gdy już nauczyliśmy się latać w powietrzu jak ptaki, pływać pod wodą jak ryby, brakuje nam tylko jednego: nauczyć się żyć na ziemi jak ludzie.

3

ON to jest Obrona Narodowa.
Zaś BON to Bataliony Obrony Narodowej. Brały one udział w wojnie obronnej we wrześniu 1939.

4

to cywilne  ugrupownie bylo?
no a skoro o ON gadamy to powiem,ze do paru lat jezdze na werwie
polecam uzytkownikom dizla olej castrol magnatec i werwe
no werwa ma ta zalete ,ze po 5 latach jak nazbieam punktow moge dostac kredki albo nawet jakis zapach do auta
z temi kartami to culaja jak malo kto
chyba moje dzieci albo cic dzieci sie nazbieraja punktow na lyzwy albo skrzynke narzedziowa big_smile
ale paliwko spoko
na gdanskiej tankuje i jezdzi
a auto mam rocznik 88

Teraz, gdy już nauczyliśmy się latać w powietrzu jak ptaki, pływać pod wodą jak ryby, brakuje nam tylko jednego: nauczyć się żyć na ziemi jak ludzie.

5

WK napisał/a:

ale paliwko spoko

PALIWKO MOŻE I DOBRE ALE OBSŁUGA POŻAL SIĘ BOŻE !

Nikt z tej budy nie wychodzi , żeby nalać - zgnilizna zapanowała .

Kiedyś tam wszedłem i zapytałem czy nie trza im ludzi do roboty ,
na to ten szeryf , że nie a nawet za dużo ich ma  ,
więc się z letka wynaturzyłem i godom  :
to niech jakiś ruszy swe **cenzura** i mi wreszcie naleje lol:lol::lol:

Jeżeli nie masz wrogów, to niechybny znak, że nie dokonałeś niczego.
Margaret Thatcher

6

ta.. dzięki za informacje na temat Batalionów ON.
Wasze posty bardzo mi pomogły i są jak najbardziej na temat.

szkoda że ludzie nie szanują przeszłości i nie mają za grosz respektu do bohaterów września.

"Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości."
Marszałek Józef Piłsudski

7

oj wasil toc szanuje historie
no sorki jak Cie urazilem
odnosnie Pilsudskiego to mam mieszane uczucia
bo jak ktos zamyka swoich przeciwnikow w obozie i torturuje to zaden z niego autorytet
niech lepiej kury szczac prowadza
Pilsudski to mi nie pasuje

8

wiele ciekawych informacji uzyskasz na tej stronie:
http://www.lowyb.fora.pl/
pozdrawiam

Copyright by DannyBoy 2012

9

Piłsudski był jaki był ale niektóre jego słowa są naprawdę mądre i pouczające.
DannyBoy strona bardzo dobrze znana i tam też juz o pomoc prosiłem smile
ale ze zdjęciami strasznie ciężko jest więc trzeba próbować wszędzie.

10

to moze bede mial cos co Ciebie zaionteresuje.... ale to na PW

11

wasil napisał/a:

ze zdjęciami strasznie ciężko

w owych czasach raczej fotek nie robili, te które ewentualnie zrobili w zawierusze powojennej mogły zaginąć - to raz
drugie - osoby biorące udział w tej obronie  nie żyją  lub są w takim wieku że ich wiarygodność jest ....... bardzo pod znakiem zapytania

moi oboje dziadkowie brali udział w obronie 39 r ........... jeden pozostał w Iraku na wieki
drugi przeszedł  z Andersem ruskie strony i pół Europy aby powrócić z Londynu po wojnie
teraz spoczywa juz na cmentarzu w Kartuzach

o obronie 39r mało mówił, prawie nic
jedyne co zapamietałem to bałagan
wiecej opowiadał o wyjsciu od ruskich oraz drodze przez Europę
zawsze powtarzał że gdybyśmy mieli takich dowódców w 39 to tak łatwo niemiaszkom by nie poszło
nawet nie wiedziałem że formacja z 39 roku to BON ......

Pogodnego dzionka big_smile

12

Robili je niezmiernie rzadko ale zdarzają się jakieś pojedyncze zdjęcia. Najczęściej pochodzące z albumów niemieckich żołnierzy. A szukać trzeba wszędzie.. bo a nóż ktoś ma gdzieś w rodzinnych pamiątkach zdjęcie swojego "przodka z września" w mundurze i ekwipunku.

W latach PRL ludzie też bali się mówić o tym że walczyli w 39.
Chaos i bałagan we wrześniu był naprawdę spory. Szczególnie w jednostkach formowanych pod koniec sierpnia.

Bataliony ON to jedne z formacji walczących w 1939 r na pomorzu.

13

WK napisał/a:

to cywilne  ugrupownie bylo?

wasil napisał/a:

zdjęcie swojego "przodka z września" w mundurze i ekwipunku.

chyba z przed wrzesnia bo mundury mieli w domach zapakowane
na ćwiczenia musieli stawiać się w mundurach

po wyzwoleniu zamykali tych którzy się przyznali ze walczyli jak i powracających z Londynu
z 'radości' że powrócili to ich zamykali

a i sąsiedzi życzliwi mieli okazje odegrać się na sąsiadach
jezeli jeszcze mieli okazje załapać za 'przysługę' nieco ziemi  z gospodarstw poniemieckich
skrzętnie to wykorzystywali co poniektórzy

14

WK napisał/a:

my Polacy lubimy sie powolywac na marszalka a nie wiemy ,ze to zamordysta i okrutnik byl

Z tego co pamiętam, to najkrótsze zaprotokułowane przemówienie sejmowew wygłosił właśnie Piłsudski, a brzmiało ono ponoć tak: "Mam was wszystkich w d*pie!!"
Fakt, Marszałek był osobą kontrowersyjną, ale sądzę że gdyby ktoś taki jak On wziąłby się teraz w naszym Sejmie, to Kaczyński dostałby po prostu z liścia po pysku, Tusk kule w łeb, a Palikotowi obciąłby jaja zardzewiałym nożem...

As-Salāmu `alaykum

15

Kolego! zakładam, iż dawno już przejrzałeś wszystkie dostępne książki dotyczące wojny obronnej 1939. Oczywiście przeglądałeś bibliografię zawartą w tych publikacjach.
Zachęcam do przeglądania zasobów bibliotek w naszej okolicy: Biblioteka PAN, UG czy też Muzeum Miasta Gdyni oraz wielu innych. Placówki tego typu mogą okazać się bardzo pomocne w Twoich poszukiwaniach. Z pewnością będą bardziej wiarygodnie niż opowieści "świadków" oraz materiały które od nich uzyskasz.

16

Wszystkich to oczywiście nie. Tytułów jest dość sporo i nie w każdej bibliotece się znajdują. A i czasu nie za wiele. Książki wydawane w PRLu wiadomo jakie były i wiadomo jak wtedy "musiano" pisać.
Udało mi się uzyskać już kilka zdjęć które rozwiały sporo moich wątpliwości a tym samym też kilka nowych się pojawiło.

17

wasil napisał/a:

Książki wydawane w PRLu wiadomo jakie były i wiadomo jak wtedy "musiano" pisać.

dokładnie jak piszesz
za samo posądzenie że brało się udział w wojnie obronnej sie siedziało
jak wracali z Londynu bo z tamtąd najczęsciej  powracali w mundurach to jak w banku do paki
to kto rozumny by sie przyznawał ? 
z tych ich przesłuchiwań powstawały potem te książki o których kolega sigmax1 pisze
oczywiście po dobrej obróbce znaczy dopasowaniu do ówczesnej teorii
dlatego jedynie fotki i opowieści tych co pamiętają te czasy
niestety czas ucieka, z pierwszej ręki będzie trudno
gdyby w 39 roku miał 20 lat to teraz 90-tka .......

18

Smutne ale prawdziwe..
Cześć z tych książek powstawała też na podstawie wspomnień i relacji powstałych zaraz po wojnie a i niektóre w jej czasie. A ile autorzy dodali "od siebie" a ile dodała maszyna "PRLowska" tego się tak szybko nie dowiemy. Jedyne wiarygodne źródła to zdjęcia których jak na lekarstwo.

19

Glowa do gory, niedlugo poratuje Cie zdjeciami i relacjami.

20

Na razie jestem przytłoczony napływem literatury z UG ale powoli staram się odkopać. Oczywiście wszystkie informacje nadal mile widziane.

21

Z UG masz ksiazki? czy jakies publikacje? moze chcesz sie podzielic??:)

22

Książeczki z UG. Taka najciekawsza z najciekawszych to "Obrona terytorialna w II Rzeczpospolitej" Kazimierza Pindla. 428 stron naprawdę dobrej lektury.

23

moze to Ciebie zainteresuje:
http://www.wiadomosci.sierakowice.pl/?a … p;numer=19

24

http://pl.wikipedia.org/wiki/Batalion_ON_%22Kartuzy_IV%22

25

Weteran:
Naucz się pisać bo błędów tyle że masakra,choć .
I sam jesteś Mu.... . mad