1

Odp: Praca licencjacka na temat Kaszubów

Tożsamość i kultura mniejszości na przykładzie Kaszubów                 

1.   Tożsamość etniczna – teorie
1.1 Grupa etniczna, etnograficzna i regionalna, mniejszość etniczna
1.2 Reprezentacje tożsamości etnicznej (stereotyp etniczny, autostereotyp)
1.3 Kaszubi – historia
1.4 Otoczenie kulturowe Kaszubów (język, tradycja, obyczaje etc.)
2.   Narracje wspomnieniowe a tożsamość etniczna
2.1 „Wielka” historia a historie prywatne
2.2 Samoidentyfikacja
2.3 Kształtowanie tożsamości regionalnej
3.   Współczesne stymulatory tożsamości etnicznej
3.1 Wpływ Unii Europejskiej
3.2 Wielokulturowość i wpływ popkultury
3.3 Działalność Stowarzyszeń i ich wpływ na kształtowanie tożsamości

Czy ktoś ma materiały, linki etc. na w/w temat. Proszę o odp.

2

Moja siosta pisała na temat muzyki i kultury kaszubskiej. Studiowała w Bydgoskiej Akademi Muzycznej. Ja jej wtedy pomagałam zbierać materiały i mogę polecić naszą kartuską czytelnię. Tylko powiedz czego szukasz i dostajesz pełen stos. Ksiązek, gazet, czasopism. Wiadomo nikt za Ciebie pracy nie napisze.

Dodane śro, 13 cze 2012, 22:19:15 :
Zgłebiając temat Kaszub dogada się i Niemcami i Rosjanami. Jak wyjechałam na Mazury i zapomnę się z kaszubskim to myslą, że jestem turystką z Niemiec.

3

Ok. Dzięki za zainteresowanie. Już wymieniłam parę zdań z profesorem z Łodzi, który mi odpisał na forum Kaszuby. Wiem czego szukałam i to znalazłam. Na szczęście są już cyfrowe biblioteki. Ja studiuję kulturoznawstwo, więc muszę mieć pracę w tym kontekście. Pracę licencjacką piszę sama, ale wiem, że różnie z tym u innych bywa (choć podobno to nieźle kosztuje:-)
Pozdrawiam

4

Jakbyś jeszcze kiedyś była na stronie, to napisz mi czy jesteś Kaszubką i jak w ogóle czujesz kaszubczyznę?
Poza tym masz tak samo na imię jak ja, tylko przez W:-)

5

Jest Kaszubką i mocno czuję kaszubczyznę tylko gorzej z resztą otoczenia.
Kiedyś znajomy z nGdańska zawsze mówił, że Gdańsk to wolne miasto a teraz to już jak się wjeżdża do Gdańska jest tablica Gdańsk-stolica Kaszub. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kaskę. Szmal zmienia punkt widzenia.

6

Fajnie, że się odezwałaś. Ja niestety też wszędzie czytam, że Gdańsk jest stolicą Kaszub (czasem jest napisane, że umowną). A czy tak jest naprawdę? Interesuje mnie jeszcze czy mówisz po kaszubsku i w ogóle jak to jest z językiem kaszubskim? Oczywiście poza tym, że został uznany jedynym w Polsce językiem mniejszości.  Czy tylko się go uczy, a potem już nie rozmawia? Tak twierdzi prof. Brunon Synak. Czy nadal język jest podstawowym wyznacznikiem tożsamości Kaszubów?