1

Odp: Gołdap, sanatorium 'WITAL'

Gołdap, sanatorium 'WITAL'

Pozwolę sobie zapodać nieco informacji wynikajacych z obserwacji podczas 24 dniowego pobytu.  Takich informacji  nie podają na oficjalnej stronie internetowej.
http://www.sanatorium.com.pl/

Dojazd :  można pociągiem z Gdańska (pośpieszny),  odjazd  o 8 z groszami  rano.... około 13:40  w Ełku.  Koszt około 45 PLN.   Dalej autobusem odjazd o 14:45, koszt około 12 PLN.
Na przystanku w Gołdapi zazwyczaj  czeka na przyjezdnych autobus  sanatorium.  Jeżeli go nie ma to warto poczekać niż pchać się z  torbami około 4,5  km   na ślepo bo dojazd jest bardzo słabo  oznaczony........ Koszt przejazdu autobusem to 2 PLN...... lub  taxi  we troje jeżeli torby pozwolą....pełny koszt taxi  to około 10 PLN.
Przyjęcie w recepcji sanatorium jest bardzo sprawne.  Po podaniu skierowania otrzymuje się klucz do pokoju.  Pokoje są 2 i 3 osobowe.  2 osobowe bez balkonu, 3 osobowe z balkonem.
Na wybór typu pokoju nie mamy wpływu, chyba że wcześniej  zadzwonisz (7 dni).  Po otrzymaniu skierowania można telefonicznie  zarezerwować miejsce dla żony lub męża,  oczywiście płatne ale razem w jednym pokoju.....to dla wspólnego relaksu.....:P
Pierwszy posiłek będzie w dniu przybycia jeżeli jest to pierwszy dzień na skierowaniu.  Jeżeli do południa to obiad, po południu to  kolacja.  Godziny posiłków to śniadanie o 7:30, obiad o 13:30, kolacja o 18:00....dla 1 grupy.  Grupa 2-ga z przesunięciem o 30 minut.
Spotkanie z pielęgniarką i lekarzem kończy ten dzień pobytu.  Od godziny 22:00 do 6:00 obowiązuje cisza nocna.   Obecność w pokojach sprawdzana po  godzinie 22:00  przez pielęgniarke  lub lekarza dyżurnego.  Pielęgniarka i lekarze dyżurują całodobowo.
W pokojach  znajdują się lampki pozwalające na zmiejszenie oświetlenia,  telewizory do odbioru TV (płatne po 18 PLN od osoby za 24 dni pobytu), odbiorniki radiowe.  Każdy pokój  ma swoją łazienkę z prysznicem lub wanną ( w moim był prysznic).  Standardowo posłania na tapczanikach powleczone są czystą pościelą oraz po 2 reczniki na osobę.  Dla 24 dniowego pobytu w 2 tygodniu zmiana pościeli i reczników.  Ponadto taca z szklankami (po 1 na osobe)  oraz czajnik bezprzewodowy.  W pierwszym dniu roboczym  zgłasza się pani pokojowa ( jak siebie sama nazywa).  Sprzątanie pokoju i łazienki 2 razy w tygodniu.  Opróżnianie koszy na śmieci i uzupełnianie papieru toaletowego w łazienkach 3 razy w tygodniu.
  Po spotkaniu z lekarzem otrzymuje się kartę zabiegów.  Opisane daty i godziny razem z miejscem zabiegów.  Ta karta reguluje praktycznie nasz pobyt w sanatorium. 
O spotkaniach z lekarzem (raz w tygodniu) czy innych ważnych sprawach dowiadujemy sie telefonicznie poprzez telefon w każdym pokoju.  Można z niego też dzwonić do domu i przyjmować połaczenia z zewnątrz podając numer pokoju.  Telefon, przed wyjazdem z domu najlepiej zmienić ustawienia  na wybór sieci 'ręczny'.  Bliskość do granicy spowoduje otrzymanie  w momencie  zbliżania się do sanatorium sms-ów od rosyjskich operatorów, oczywiście na nasz koszt........  W bydynku sanatorium znajduję się kawiarenka gdzie można kupić także piwo.  Jednak wodeczność jest tępiona, może być powodem skrócenia pobytu....... z tym związane pokrycie kosztów  fundacji.  W przypadku ZUS może to być kwota około 6500 PLN.......
Organizowane wycieczki, także za granice są płatne.  Grzybów dookoła multum tylko gdzie je suszyć, na balkonach nie można - zakaz.  Do granicy niedaleko...... wódeczności na drogę powrotną do domu, oczywiście w prezencie dla  żony, męża ........ po 20 PLN za litr....... mnogo.
Wychodząc z sanatorium na takie wypady warto pamiętać o dowodach osobistych,  można wrócić do domu przez Kaliningrad i Gdańsk.......oczywiście na swój koszt bardzo szybko....... W lasach nie ma zaoranych pasów granicznych........
Do Gołdapi z sanatorium około 4,5 km do centrum, kursuje autobus ...... koszt w jedną strone 2 PLN.  Do kościoła około 2 km, kursuje autobus na msze w niedziele i powrotny. 

O internecie, dostepie do konta bankowego poprzez internet ....... w czasie pobytu w sanatorium można zapomnieć.......  Internet jest tylko w bibliotece sanatorium ale nie dla kuracjuszy.......
W Gołdapi znalazłem tylko jedną kawiarenke internetową ale czynną tylko w godzinach otwarcia sklepu....do 17 godziny w dni robocze.  W soboty i niedzielę kiedy właśnie byłby czas....zamkniete....... podobnie jak bankomaty.  Tych znalazłem pięć ale tylko jeden obsługiwał karty PKO-Inteligo,  przy BS-ie, operacja kosztowała mnie 4,50 PLN........... to cały Gołdap.......

To tyle,  jeżeli ktoś zainteresowany  innymi informacjami proszę pytać tutaj lub na pw czy gadu..... sam szukałem info i niewiele tego było.

Pogodnego dzionka big_smile

2

może coś o zabiegach i ogólnym samopoczuciu wink

3

coś tam jednak trzeba robić wieczorkiem

heh to zależy czy jesteś sam czy z żoną  lol

herbata z pigwy je najlepsza lol lol ino 900ml i oczyszcza nawet z rozumu lol

4

noo takiemu to dobrze wink też chciałbym sam se pojechać do takiego sanatorium, już bym wiedział co tam robić wink

herbata z pigwy je najlepsza lol lol ino 900ml i oczyszcza nawet z rozumu lol

5

może coś o zabiegach i ogólnym samopoczuciu

Otrzymując w dniu przyjazdu kartę zabiegów masz zaplanowany pobyt w sanatorium w rozbiciu na godziny.  Zwolnić z zabiegu może jedynie lekarz..... czego w zasadzie nie robi chyba że są przeciwskazania np podwyższone ciśnienie..... Byłem w grupie 'krążenie' tak że jedynie o tej grupie mogę więcej napisać.  Takich grup krążeniowych było więcej,  moja  nie mogła wypożyczać rowerków (po 2,50 PLN za godzine),  nie mogła bawić się na basenie.......ogólnie to mało mogła i wszystko co robiliśmy monitorowane....
Podam na przykładzie rozkładu dnia:  7:30 śniadanie, 9:30 gimnastyka odechowa (rączki w prawo jajka w lewo), 11:30  rowerki..... jazda w miejscu na rowerku z czujnikami na klacie i podłaczony do kompa, 12:30 gimnastyka ogólna ( po 4 min bieżnia, rowerek (z stałym obciążeniem), narciarz i deptak), 13:30 obiad,  15:00 chodzenie po schodach monitorowane,  16:30  spacer wokól sanatorium też monitorowany.  Czas jednego zabiegu to około 30 minut.  Kolacja o 18:00 i cisza nocna 22:00.  W całym okresie pobytu trzeba dodatkowo zaliczyć 6 zabiegów psychedukacji,  3  wykłady  psychologów oraz 2 spotkania informacyjne.  Tematy można było wybierać z 9, 6 oraz 6  ale trzeba  zaliczyć.
To trzeba było.......
Po przyjeździe w sobote lub niedziele  zabawa w kawiarni, kolejna w środy.  W sanatorium było ponad 400 osób.  Grupy wymieniały się średnio co tydzień. Co tydzień zabawa a w niektórych to nawet 2 (piątek i sobota).
W tygodniu na świetlicy o 20:00 filmy z komputera ......

W soboty były zabiegi do południa, zazwyczaj po jednym.  Od popołudnia soboty do niedzieli wieczorka wolne......  W miedzyczasie oczywiście wycieczki czy ognisko .......
Czas zorganizowany .......

6

19 sierpnia (sobota),  opuszczam Kartuzy na około jednego miesiąc.  Udaję się do sanatorium w miejscowości Gołdap (pod wschodnią granicą).....

wodeczność jest tępiona, może być powodem skrócenia pobytu.......

7

Na skierowaniu nie pisało nic o terminie, tylko data przyjazdu.  Na dołaczonym pasku natomiast o minimum, czyli wiadomo że nie mniej niż 24 dni.  Na miejscu dla tego typu skierowania mogli dodać do 3 m-cy jeżeli warunkowałoby to całkowite wyleczenia - tak powiedzieli.  Jednak dla układu krążenia to niemożliwe....była tylko diagnostyka....
Ale plus za spostrzegawczość  tongue  tongue  tongue  tongue  tongue  lol
Ale młodej żonki na taką kuracje bym nie puścił......samej  wink

8

ja też byłem w Gołdapi, ale w innym sanatorium w stanie wojennym, to sanatorium to LWP.
przeszedłem wspaniałą kurację odchudzającą z wagi 89 kg, na 75.

9

Żartowałem.
Mocno się cieszę, że wróciłeś.
Forum za Tobą tęskniło.

10

Witam jestem tu nowa i mam pytanie czy jedzie moze ktos do sanatorium do Gołdapi 1 lipca ja mam skierowanie ale nie mam pojecia jak tam dojechac moze ktos kto przeglada to forum te ma tak jechac byla bym wdzieczna za info.

11

witaj na forum, dobrej zabawy życze  lol

dojazd do sanatorium, nie wiedząc z jakiej miejscowości jedziesz trudno coś doradzać
strona ośrodka jest obecnie w remoncie, sprawdzałem
podaj może na PW lub mailem miejscowość lub najbliższą z PKP

12

ja też byłem w Gołdapi, ale w innym sanatorium w stanie wojennym, to sanatorium to LWP.
przeszedłem wspaniałą kurację odchudzającą z wagi 89 kg, na 75.

Też  tą jednostkę zaliczyłem , obrona p.lot. pół roku szkółki . Pewnie jest tam jeszcze słynna góra ELEWA, było takie powiedzenie ,jak przeżyjesz GOŁDAP, ORZYSZ, to na wojsko h..  położysz  :mrgreen:

Chroń mnie Boże od przyjaciół, bo z wrogami sam sobie poradzę

13

orzysz to za moich czasów była karna jednostka ......tam nawet spali w plecakach  :shock:

[ Dodano: Nie 11 Maj, 2008 22:11 ]
Katarzyna28, znalazłem w twoim profilu miejscowość Gniew
musisz znależć duzą stacje PKP i tam wykupić bilet do Ełku - pociąg pośpieszny relacji Gdansk - Ełk
z Ełku do Gołgapi  sprawdzić skomunikowanie autobusowe bo PKP dalej już nie jeździ
gdy ja jechałem to bez problemu z godziną chyba czekania, pociąg w Ełku kończy bieg
lepiej tak ustawiać podróż aby za dnia być w Ełku bo to nieciekawa miejscowość
kilku z swastykami na ramionach panoszyło się przed dworcem bezkarnie
jak radiowozy podjeżdzały to czasowo ginęli w krzakach ale na chwilę  :shock:
nieciekawa wizytówka miasta.......

podaje ci mape, znaczy link do mapy
tory są do Gołdapi ale nieczynne
http://maps.google.pl/maps?f=q&hl=pl&geocode=&q=Go%C5%82dap,+polska&ie=UTF8&z=14

14

Serdeczne podziękowania przemiłej Pani Monice D. z gabinetu "C" za skuteczną pomoc jaką otrzymałam na jej odcinku pracy. Elżbieta Chrzan big_smile

15

Cześć smile zaczynam turnus 22 lutego w Gołdapi.Jadę tam poraz pierwszy i interesuje mnie to jak tam jest...
Czytałam posty ale niewiele z nich wiem smile:)
Jestem osoba niewiele po 30 tce:)

16

fajnie....... przynajmniej jak ja tam byłem tongue

17

hihihi fajnie tzn...mozesz jaśniej,bedzie mi bardzo miło smile

Dodane pon 09 lut 2009 19:21:14 CET :
fajnie... tzn - w jakim sensie i pod jakim względem smile ?

18

co prawda gdy byłem to był wrzesień i były grzyby i piekna jesień  i wieczorne chłody nie były takie dokuczliwe
a teraz jest luty a ten rejon jest najzimniejszym regionem kraju ..........
plusem że wszystko jest w jednym budynku
no może z wyjątkiem 'kapieli błotnych' .......
ale pokoje są przyzwoite  a i towarzystwo mozna z takiego tłumu dobrać sobie tongue

19

big_smile dziękuję...powiem szczerze ,własnie ta pogoda mnie troszke zniechęca...Jadę do Gołdapi z przypadku..cały czas bylam kierowana nad morze,ale jak dotąd terminy mi nie pasowały i nagle słysze ze ostatni sugerowany to własnie mazury...Dwa lata temu bylam w Świnoujściu -to tez był luty( śnieg,deszcz i słoneczko na przemian) ale było bardzo fajnie w sensie organizacyjnym smile
Więc mam nadzieję ze to miejsce bedzie równie ciekawe...a co do towarzystwa hihi ..zależy kto w jakim celu tam jedzie.......
Pozdrawiam ciepło i dziekuję za informacje smile

20

Gosiula29 napisał/a:

Jadę do Gołdapi z przypadku

z przypadku ....to może nie do Witala, tam tych sanatorium jest sporo
jakiś niby klimat iglasty czy cuś ....... wink

21

hihihihi...przepraszam ..tak z "przypadku" ale w sensie takim -ze zawsze  mówiono mi o nadmorskim turnusie...więc te Mazury tak wyskoczyły nagle hihih..byłam bardzo zaskoczona jak dostałam pismo z NFZ...jednak nie ma tego złego co na dobre by nie wyszło bo na swój sposób sie ciesze dlatego ze  jeszcze na Mazurach nie byłam smile więc jest okazja...i to Napewno jest WITAL...to nie ulega watpliwości smile

22

tak smile do WITALA na 100 %
Jestem z wielkopolski i mówiono mi o leczeniu w kurorcie nadmorskim a tu nagle ze Mazury hihih stąd to zaskoczenie smile

23

ale na wschód blisko znaczy do granicy
i żmijówka tania tongue przynajmniej była gdy ja tam byłem
jak ktoś lubi wódeczność to tam jest do oporu ....... tylko aby dyrekcji nie podpaść bo mozna szybko znacznie skrócić pobyt tongue

24

:)a kiedy byłeś smile ?
Nio niestety ja za alkoholem tego typu nie przepadam ,ale nie zaszkodzi znac takie informacje...
Będę na miejscu to sie przekonam osobiście jak jest...Mam nadzieję ze w Witalu nie bedą mnie mylić z p.doktor hihih...bo w Świnoujściu mało kto dowierzał ze jestem kuracjuszką hihihi
Jeszcze raz bardzo dziekuje za wskazówki i informacje smile Pozdrawiam i zaczynam odliczać dni do wyjazdu...   smile

25

Witam. Przebywałam w sanatorium Vital na turnusie zaczynającym się od 31.01-23.02. Chciałam napisać kilka słów o tym sanatorium.
Mieszkałam w pokoju 3-osobowym, kaloryfery były jak to się mówi ledwo ciepłe, hydraulik przychodził chyba z pięć razy i odpowietrzał. Na korytarzu było dużo cieplej niż u nas w pokoju. Posiłki co tydzień się powtarzały, osoba układająca jadłospis powinna mieć zasób wiedzy bardziej rozszeżony, zdażyło się że miałam mięso nie zjadliwe, poprostu zepsute. Zgłosiłam to Pani która roznosi posiłki, a ona zamiast zareagować odesłała mnie do kucharki.

W gabinetach zabiegowych rehabilitanci są bardzo mili, uprzejmi i uśmichnięci, poza jednym basenem. Pan który prowadzi tam zajęcia, pomylił się z wyborem zawodu, nie nadaje się do pracy z ludźmi ( to nie tylko moje zdanie).
Poza tym było fajnie, dzień zajęty zabiegami, a wieczorkiem tańce w klubie przy szklance piwka cool.

Pozdrawiam wszystkich z tego turnusu.