1

Odp: ZAMKU w Łapalicach nie obejmie Legalizac Samowoli Budowlanej

Legalizacja samowoli budowlanej za darmo

Osoby które popełniły samowolę budowlaną mogą od dzisiaj zalegalizować ją za darmo. To szansa dla wielu osób, ale nie dla wszystkich.

Budowa musi bowiem spełniać dwa podstawowe warunki: "Budowa ta musi być zakończona po 1 stycznia 1995 roku a przed 11 lipca roku 1998. Drugi warunek dotyczy tego, że w stosunku do tej samowoli nadzór nie prowadził postępowania przed 11 lipca 2003 roku" - wyjaśnia Mariola Berdysz z Europejskiego Instytutu Prawa Budowlanego.

Powiększenie domu to też samowola Jak dodaje Berdysz, zgodnie z nowelizacją prawa budowlanego właścicielom samowoli postawiono jeszcze jeden warunek - obiekt musi być bezpieczny.

"Jeżeli obiekt jest niezgodny z przepisami, to trzeba go doprowadzić do zgodności z nimi, albo go rozebrać".

Za legalizację domu lub innego obiektu budowlanego wybudowanego bez dopełnienia formalności trzeba było do tej sporo zapłacić - za dom jednorodzinny około 50 tysięcy złotych, za garaż połowę mniej.

Abolicja dotycząca samowoli budowlanej będzie trwać tylko do końca roku. Kto z niej nie skorzysta, drugiej takiej szansy nie dostanie.

Jak dodaje Artur Banaszek z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla m.st. Warszawy, należy pamiętać, że samowolą budowlaną są również rozbudowy i nadbudowy wykonywane bez pozwoleń.

Trzeba udowodnić, kiedy budowaliśmy obiekt Banaszek dodaje, że rzadko się zdarza, aby samowolą były domy wielorodzinne. W większości przypadków dotyczy to domów jednorodzinnych i obiektów przy nich stawianych.

Co więc powinien zrobić właściciel samowoli budowlanej, aby ją zalegalizować? Przede wszystkim - jak mówi Artur Banaszek - zgłosić się do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Czasu jest naprawdę mało, bo w skład dokumentów, które należy dostarczyć do inspektoratu nadzoru budowlanego jest m.in. zaświadczenie z gminy dotyczące zgodności z miejscowym planem zagospodarowania. A właśnie z tymi dokumentami w wielu miejscach w Polsce jest naprawdę trudno.

Trzeba także udowodnić datę faktycznej realizacji budowy.

2

o tym już było...

*Wyrażam wyłącznie prywatne poglądy, do czego mam prawo zgodnie z Art. 54 Konstytucji RP

3

... pi .... pi...

4

w sumie to szkoda żeby teraz to rozbierali,   :neutral:

emimamuska

5

w sumie to szkoda żeby teraz to rozbierali

No ja to bym chciała , żeby go dokończyli ciekawi mnie jak by wyglądał, już teraz jest ciekawy a co dopiero gdyby go ukonczyli  i wykończyli wink

Każda chwila to szansa, aby wszystko zmienić.

6

jakby jakiś zagraniczny inwestor np. Hilton wykupił go i dokończył, zrobił hotel... to bysmy mieli najazd turystów  :smile:

emimamuska

7

jakby jakiś zagraniczny inwestor np. Hilton wykupił go i dokończył, zrobił hotel... to bysmy mieli najazd turystów

no nie była bym tego taka pewna :shock: bo nie jestem przekonana co do tego czy jakiegoś skromnego, podróżującego samochodem turystę stać by było na nocleg w hotelu Hilton... tongue a nie wiem czy chcieli by obniżyć swoje standardy wink

„... jeśli jedna osoba ma urojenia, mówimy o chorobie psychicznej... gdy
wielu ludzi ma urojenia, nazywa się to Religią..."

8

Byli inwestorzy i to z hen hen daleko.. Pan Właściciel niechciał i niechce sprzedac tego obiektu.. wciąż ma nadzieję....ze ukończy dzieło swego życia.....

[img]http://img385.imageshack.us/img385/5125/46277860iv8ez2.gif[/img]

9

wciąż ma nadzieję....ze ukończy dzieło swego życia.....

No ja też mam taką nadzieje, że mu to się  uda wink

10

Czasu jest naprawdę mało, bo w skład dokumentów, które należy dostarczyć do inspektoratu nadzoru budowlanego jest m.in. zaświadczenie z gminy dotyczące zgodności z miejscowym planem zagospodarowania. A właśnie z tymi dokumentami w wielu miejscach w Polsce jest naprawdę trudno.

Jak ja uwielbiam dziennikarzy - napiszą bzdurę i potem słucham ludzi, że naczytali sie cudów-niewidów w gazetach i nic ich nie przekona -bo tak napisali w g a z e c i e .

I co z tego, że nie miejscowego planu. Przecież wtedy występuje sie o warunki zabudowy - urząd ma miesiąc na odpowiedź.

Swoją drogą - mi by szkoda było "zamku". Jak jeszcze kiedyś mozna było tam wejść co kilka ciekawych rzeczy tam się robiło. Eh - szalona młodości!

[img]http://i13.tinypic.com/29d7qlg.jpg[/img]

11

Jak jeszcze kiedyś mozna było tam wejść co kilka ciekawych rzeczy tam się robiło. Eh - szalona młodości!

O tak wiem coś o tym, było nie tylko szalenie, bywały też chwile niebezpieczne :razz:  :smile:   :mrgreen:

12

Jak jeszcze kiedyś mozna było tam wejść

Nie rozumiem tego "kiedyś" , ja byłem tam ze dwa tygodnie temu i wlazłem (nie tylko ja z resztą) bez żadnych problemów...

herbata z pigwy je najlepsza lol lol ino 900ml i oczyszcza nawet z rozumu lol

13

ja też byłam tam jakieś miesiąć temu i weszłam z rodzinką bez problemów.  tam teraz grasują złodzieje, wyrywają torebki i telefony komórkowe  :neutral:

emimamuska

14

emi - proszę o więcej szczegółów!!!

15

jakich szczegółów??   co do kradzieży?   to proszę bardzo :arrow: jacyś chłopcy (mieli z 20 lat) wyrwali gościówie torebkę, pobiegli z nią na zamek , dwaj mężczyźni polecieli za nimi ale widać było chłopcy super się orientowali na zamku i gdzieś nawiali. w pewnym momencie  torebka wyleciała przez "okno" zabrali jej komóre i kase z portfela, kobieta cieszyła się że dokumenty jej zostawili. a chłopcy wybiegli z zamku, polecieli schodami do góry i przeskoczyli przez płot......

[ Dodano: Pią 21 Wrz, 2007 10:18 ]
na 100% nie była to ich pierwsza akcja, tam jak się idzie tymi schodkami co są po boku zamku, leżał w krzakach jakiś portfel....

emimamuska

16

Ci "rabusiowie" to muszą być nieźle wysportowani? Przeskoczyć taki płot betonowy (2metry)...

Tak czy siak to nie jest reklama dla tego miejsca.

EMi  a jest to świeża historia czy z jeszcze z lata?

[ Dodano: Pią 21 Wrz, 2007 10:35 ]
Ci "rabusiowie" to muszą być nieźle wysportowani? Przeskoczyć taki płot betonowy (2metry)...

Tak czy siak to nie jest reklama dla tego miejsca.

EMi  a jest to świeża historia czy z jeszcze z lata?

17

ja wiem, że się teraz będę bardzo czepiać, ale proszę jakiegoś moda o "interwencję"...

gościuwie

toprepke

portwel

Emi, rozumiem, pisałaś napewno w pośpiechu, ale nie martw się nasze modki to poprawią wink

18

hej sorki za błędy :arrow: mam dysleksje :oops:   co do tego płotu... to nie w każdym miejscu ma 2 metry,  strona od której wszyscy wchodzą to lewa, a po drógiej stronie zamku, tam się idzie schodkami do góry tak powiem  w krzaki wink, jest o połowe niższy płot.....

emimamuska

19

hej sorki za błędy

Może ściągnij sobie taki ''sprawdzacz pisowni''{to się nazywa chyba ABC pisowni roll ],
będziesz miała problem z głowy wink

20

pisze ze słownikiem, ale rzadko chce mi się poprawić jak prawie cały teks jest "podkreślony" i tak klikam z bykami  :sad:  ale teraz się wezmę za siebie, bo aż głupio  :oops:

emimamuska

21

bo aż głupio

oj, nie przejmuj się wink przecież nie jest tak bo sama chciałaś wink
a Justine ma rację, widzę, że używasz FireFox'a, bodajże jest do niego odpowiednia wtyczka big_smile

22

aż tak to się nie przejmuje, ale to przez moje lenistwo Wy musicie patrzeć na moje błędy, bo nie chce mi się poprawić błędów  :razz:

emimamuska

23

Jak jeszcze kiedyś mozna było tam wejść

Nie rozumiem tego "kiedyś" , ja byłem tam ze dwa tygodnie temu i wlazłem (nie tylko ja z resztą) bez żadnych problemów...

Co tu do rozumienia?? Jak tam ostanio byłam - zeszły rok chyba - to za bramą szczekały groźne psy. 2 czarne zabijaki. Którędy wchodziliście?

[img]http://i13.tinypic.com/29d7qlg.jpg[/img]

24

to za bramą szczekały groźne psy. 2 czarne zabijaki. Którędy wchodziliście?

Tak były ale tylko przez pewien czas, ale  już ich nie ma, a bynajmniej nie było jak byłam tam w maju :smile:

25

w lipcu i sierpniu też nie było żadnych psów  :smile:
tyle tam turystów że gdyby kasowali za wstęp to juz mieli by uzbierane na dokończenie budowy  :razz:

emimamuska