1

Odp: Jakim jesteśmy zaściankiem / prowincją....

Miasto i gmina czeka na turystów z "otwartymi ramionami" tylko czy tak w rzeczywistości jest?!

Potencjalny turysta poszukując informacji o miejscu gdzie chciałby spędzić kilka miłych chwil korzysta z internetu i natrafia na artykuły w stylu: "pływające" śmieci, brudne jeziora, brak odpowiedniej bazy hotelowo-rozrywkowej, niedziałający i ukryty hot-spot bez kiosku internetowego, brak ścieżek rowerowych w centum miasta (są tylko poza nim) a do tego od Gdańska do Słupska oraz od Lęborka do Chojnic brak tu bankomatu Euronetu!!! Sklepy opanowane przez garstkę (...pi ... pi... ) przedsiębiorców zamykane są o 17:00 (niewiele przesadzam) a na dodatek poprzez swoje działania niedouszczają inwestorów z zewnątrz...

Tocz to zaścianek, prowincja a może skansen?! 

Czas ucieka a co dzieje się z naszym miastem ... gdzie szumne strategie... co nowego w sprawie obwodowej,... czy ktoś myśli nad rozbudową zatkanej (tragicznej w wypadki także śmiertelne) naszej drogi na świat (do Trójmiasta) czyli trasy nr 211 (przydałyby się osobne pasy dla pojazdów chcących "zakręcać" oraz szersze pobocza...)

Co robią inni:
Bytów próbuje się wypromować jako "Miasto Jogingu" (zobaczymy jak im pójdzie).
Chojnice posiadają od roku własną marinę z piękmym dostępnym jeziorem charzykowskim i blisko położonymi borami (a na dodatek mają turnieje bokserskie pomiędzy radnymi  :grin: ) a tu "prywatna klinika bólu..."  :shock: ect...

Jeżeli kogoś uraziłem to przepraszam... ale tak to na szybko i w skrócie wygląda....

2

Dodałbym do tego:

-zniszczone kamienice
-Cyrki z organizacją ruchu (nie tylko Rondo, ale też brak świateł)
-Totalny brak promocji naszych zabytków (jak kiedyś chciałem przygotować pare informacji o kolegiacie to nie miałem żadnego dobrego źródła)
-Muzeum Kaszubskie wygląda jakby to nadal był PRL
-Jarmark kaszubski z oscypkiem i góralskimi kapciami (tak było kilka lat temu-dlatego już więcej tam nie poszedłem)

Co do przedsiębiorców i sklepów-niby co mają tam kupować turyści??

Natomiast droga do Gdańska jest chyba wojewódzka, więc nie podlega naszym władzom

3

Totalny brak promocji naszych zabytków (jak kiedyś chciałem przygotować pare informacji o kolegiacie to nie miałem żadnego dobrego źródła)

Wystarczylo udac sie do kolegiaty, tm koscielny sprzedaje materialy na jej temat.

4

/Di, to może coś się zmieniło-bo trzy lata temu, to, co tam było nie było godne miana ulotki

5

Dic Cars
Kolego forumowy
jak tak czytam Twe narzekania odwieczne to faktycznie idzie stresa zlapac i powziasc mysl o wyprowadzce do Bedargowa.
Tyle ,ze Kolega widzi wszystko na czarno,szaro i szaro-buro.
owszem jeziora sa szambami ale z jakiego powodu?
owszem nie ma bazy  hotelowej ale po kiego baza jak  jeziora syfiaste
brak sciezek rowerowych W CENTRUM MIASTA!!!!???
NO PODAJ PRZYKLADOWA TRASE TAKIEJ SCIEZKI.
hot szop co sie dopiero rodzi a Ty chcialbys aby od razu byl dorosly
no i brak bankomatu euronetu!!!!!!!
szok
jak moze nie byc bankomatu euronetu
zgroza
jako przyklad podajesz Bytow co chce byc miastem dzogingu
ja akurat uwazam bieganie za szkodliwa czynnosc bo nie po to czlowiek ma auto zeby biegal
a dokad Oni tam w Bytowie biegna?no i po co?
no marina w Chojnicach godna pozazdroszczenia ale Bory?
to radni nasadzili te Bory?patrz pan jakie spryciule

kolega Gits dorzucil zniszczone kamienice
a zna kolega  prawa wlasnosci i takie tam inne sprawy?a srodki na remonty elewacji to sa nieograniczone?cos jednak poremontowano Parkowa jeziorna
totalny brak promocji zabytkow
Wyniki 1 - 10 spośród około 12,900 w języku polski dla zapytanie kolegiata kartuzy.
muzeum kaszubskie jak za PRL ?
to moze zamiast  starej lodzi rybackiej motorowke wstawic a zamiast strojow ludowych powiedzmy dzinsy wranglera zamiast rekodziela masowa sztuke z chin?

-Jarmark kaszubski z oscypkiem i góralskimi kapciami (tak było kilka lat temu-dlatego już więcej tam nie poszedłem)

i tu sie zgadzam w 100%
i nie ,ze sie Szanownych Kolegow czepiam
ale mam prosbe
napiszcie ,ze to Waszym zdaniem tak wszystko wyglada
bo to basenu nie widzicie
bo  jakis tam ale jednak prob oczyszczania jezior nie widzicie
bo lasy mamy piekne  wokolo (moze to nie bor ale jednak sa)
muzeum jak muzeum  mi sie podoba no bo jak ma wygladac muzeum?
powstaja firmy miejsca pracy
pomalu  sie jednak za drogi biora i chodniki itp
tak to wyglada moim zdaniem
a wszystko to w ramch srodkow  ,ktorymi sie dysponuje
tez bym chcial obwodnice od jutra
wiecie jak to zrobic ?to dajcie pomysl
troszke optymizmu
nie od razu stanie sie cud

[ Dodano: Wto 14 Sie, 2007 08:25 ]
zgadzam sie jednak z nazwaniem Kartuz zasciankiem
niestety to jest zadooopie
sam tez tak uwazam co nie przeszkadza mi zauwazac pozytywow
licze na obecna wladze ,na zmiany
ale dajmy im czas

Teraz, gdy już nauczyliśmy się latać w powietrzu jak ptaki, pływać pod wodą jak ryby, brakuje nam tylko jednego: nauczyć się żyć na ziemi jak ludzie.

6

Poszukałem w necie i oto jest najbardziej rozbudowany opis kolegiaty jaki znalazłem (z pierwszych 20 wyników):

Lokalne ciekawostki:
Zabytkowa kolegiata z XIV w. z dachem w kształcie wieka trumny. Wspólnie z zabytkowymi eremem i refektarzem stanowią jedyną pozostałość zespołu klasztornego zakonu kartuzów. Budowę gotyckiego kościoła rozpoczęto w 1381 r. z kamienia i cegły. W 1733 r. kolegiata otrzymała unikatowy dach w kształcie wieka trumny mający przypominać o dewizie zakonników "Memento mori" czyli "Pamiętaj o śmierci". Tuż nad głównym wejściem do kościoła znajduje się charakterystyczna ruchoma figurka anioła śmierci z kosą, która jest jednocześnie zakończeniem wahadła zegara z jedną wskazówką zegarową znajdującą się w balustradzie chóru. Najcenniejszym zabytkiem kolegiaty jest znajdujący się obecnie w Złotej Kaplicy fragment gotyckiego ołtarza głównego. Wzdłuż nawy głównej świątyni, pomiędzy Złotą Kaplicą a prezbiterium, zachwycają wspaniałe, bogato rzeźbione  stalle z XVI w. z wizerunkami apostołów, eremitów i świętych oraz postaciami ewangelistów i scenami przedstawiającymi Mękę Pańską. W prezbiterium zachowały się jedyne na terenie naszego kraju obicia ścienne ze złoconego kurdybanu, czyli specjalnie wyprawionej skóry cielęcej, owczej lub koziej, której dekoracja polegała na złoceniu, wytłaczaniu i malowaniu. Ściany świątyni zapełniają obrazy, z których najcenniejsze to dwa płótna z "Ukrzyżowaniem" (1639 r.), a także cztery XVII - wieczne ze scenami "Zwiastowania", "Opłakiwania", "Ukrzyżowania" i Michałem Archaniołem. Ołtarz główny Kolegiaty to późnorenesansowy, bogato złocony i trójkondygnacyjny, wypełniony w centralnym miejscu obrazem Wniebowzięcia NMP z 1687 r.

Tyle to powinno być napisane o samym eremie a nie całym kościele!!
Tak jak mówiłem-ulotka

Muzeum Kaszubskie jak za PRL-10 minut czekania aż zajrzałem na zaplecze gdzie pani z kawką łaskawie sprzedała mi bilet. Zero informacji o eksponatach-zapytałem się o przewodnik po muzeum to pani wielkie oczy zrobiła. Żadnej tabliczki przy eksponacie, która wyjaśniłaby co to właściwie jest.
Ale dostałem kaszubskie nuty-a to w porządku...

wiecie jak to zrobic ?to dajcie pomysl
troszke optymizmu
nie od razu stanie sie cud

Nikt nie mówi o cudzie (przynajmniej ja nie mówię wink )
po prostu wypisujemy rzeczy, które należałoby zmienić jeśli chce się postawić na turystykę

7

no przyznam że u nas z turystyką nie jest najlepiej-znaczy z promocją :???:

ale przyznam też że u nas właściwie wszystko jest jeszcze w pieluchach i uczymy sie od lepszych-kadra też dopiero się wykształciła i nabiera "wprawy" więc powoli a może do czegoś dojdziemy :mrgreen:
trzeba być dobrej mysli :mrgreen:

Nie myśl o szczęściu. Nie przyjdzie - nie zrobi zawodu; przyjdzie - zrobi niespodziankę....

8

a jakby tak u nas postawić pomniczek-fontannę może już nie Uszatka, ale dajmy na to szanownego misia Koralgola obok sądu... zamiast wod-kanowych bloczków. To i przyjeżdżaliby pooglądać a i nam przyjemniej by się przy nim leniło. ale do tego trzeba jaj big_smile

9

heee to jest pomysł :mrgreen:
Polska będzie bogata w pomniki misiowe :mrgreen:

Nie myśl o szczęściu. Nie przyjdzie - nie zrobi zawodu; przyjdzie - zrobi niespodziankę....

10

a jakby tak u nas postawić pomniczek-fontannę może już nie Uszatka, ale dajmy na to szanownego misia Koralgola obok sądu...

Jak już, to Krecika !  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:
Z łopatką, a nawet z taczką.
Tak z taczką, na której można od czasu, do czasu kogoś przewieźć...  lol  lol  lol

11

ja też pomyślałam o kreciku ale to nie polska bajka była  :???:
a może tylko o polskie bajki chodzi :?:

ale krecik byłby "boski" :mrgreen:

12

a za takie myślenie bym rządzących podziwiał. Tak jak wypowiada się UG w Sierakowicach: w każdej miejscowości jest jakiś kościół, zabytkowe kamienice, muzeum. A oni szukają czegoś czego nie ma w innym mieście. No i stąd ołtarz. I powiedz mi ktoś, że to nie ściąga...

13

No to Bolka i Lolka  :grin:
Albo pomnik poświęcony takim dwóm, co księżyc "tralala"

[URL=http://imageshack.us]http://img179.imageshack.us/img179/4166/230041ji9.jpg[/URL]

14

to ja juz wolę Bolka i Lolka :mrgreen:
tych drugich to aż za dużo mamy na codzień w tv :razz:

ale ktoś może się przyczepić że "stawiamy" pomnik takim "co inaczej kochaja" :???:

15

ktoś może się przyczepić że "stawiamy" pomnik takim "co inaczej kochaja"

[URL=http://imageshack.us]http://img510.imageshack.us/img510/9259/583742f2ac85d0c0byx3.gif[/URL]

16

hehehe krecik dobry przykład :razz:
właśnie to miałam na myśli  :razz:
ja pitole :mrgreen:

17

to może jakaś okazała płaskorzeźba  :mrgreen:  dziś bez problemu zrobią z tego odlew  :razz:

18

heee pomysłów jest mnóstwo teraz tylko wybnrac najlepszy i do dzieła  :mrgreen:
i w oczach rosnie atrakcyjność turystyczna Kartuz :mrgreen:

19

Co do wiadomości o kolegiaty, to czy w necie musi być wszystko. Ja kiedyś -dawnooo temuuu - coś tam o niej pisałam o miałam całą książkę ze zdjęciami i historię. Trzeba umieć szukać.  Na plebani pełno mają materiałów.

Co do sklepów. A jakie chciałbyś mieć otwarte i do której. Zdażyło mi się kilka razy przyjechać do Kartuz ok.21 i kupiłam kiełbaski, ciepłe bułki!!, musztarde i piwo. Nie widzę potrzeby wyjść o 22 bo obuwniczego albo żeby zakupić komplet bielizny.

Renowacja kamienic - jeśli tylko obiekt objęty jest opieką konserwatorską to, uwierz mi, remont sporo kosztuje. W Gdańśku na Kartuskiej stoja takie drewniane domki, nie można ich sprzedać bo zburzyć tego nie można a na remont w warunkach "zabytkowych" nikt nie ma kasy.

I trochę historii i tego co pozostało mi w resztach pamięci. Kiedyś, tzn. za Niemca - K-zy były miejscem wypadowym dla Danzinga a to dlatego, że były hotele - jeden na Parkowej i na Gdańskiej - na dole jest sklep z meblami. Na wyspie Łabędziej były łaznie i było trendy - jeśli za Niemca tak się mówiło - jechać do Karthaus na balety.

Teraz to miasteczko jak miasteczko. Widzę wszechpanującą obsesję na zrobienie kasy na turystyce. A trzeba?

Ja nie znoszę Gdańska w wakacje. Mieszkam za Starym Miastem i przebicie się przez potok turystów to masakra.
Dla mnie Kartuzy i tak fajnie wyglądają i w porównaniu gdy byłam jeszcze w liceum to ilość knajp wzrosła chyba 20-krotnie.

Komu różowe okulary??

[img]http://i13.tinypic.com/29d7qlg.jpg[/img]

20

To może tak-jak trzy lata temu chciałem zdobyc informacje o kościele to odwiedziłem:
-Informację turystyczną, bibliotekę, czytelnię, plebanię i sklepik przy kościele-skończyło się na tym, że musiałem korzystać z książki "Dzieje Kartuz", którą zresztą znalazłem w domowej biblioteczce. IMO dla turystów przydałaby się jakaś 20-30 stronicowa książeczka ze wszystkim co można znaleźć w kościele. Wtedy takiego czegoś nie widziałem. A materiał z netu umieściłem tylko po to, żeby pokazać, że w necie guzik jest.

Zdażyło mi się kilka razy przyjechać do Kartuz ok.21 i kupiłam kiełbaski, ciepłe bułki!!, musztarde i piwo.

Jeżeli kupiłaś to czemu mówisz, że sklepy są zamknięte :?:

Renowacja kamienic - jeśli tylko obiekt objęty jest opieką konserwatorską to, uwierz mi, remont sporo kosztuje.

Wierze, że sporo kosztuje. Ale gdy się jeździ przez różne polskie miasteczka to naprawdę widać zmiany-i porównując Kartuzy do tych mieścin (oczywiście nie wszystkich) robi się trochę przykro, zwłaszcza jeśli mówimy o stolicy Kaszub.

Teraz to miasteczko jak miasteczko. Widzę wszechpanującą obsesję na zrobienie kasy na turystyce. A trzeba?

Turystyka nigdy nie będzie głównym źródłem utrzymania Kartuz. Ale bliskość Trójmiasta, tytuł "stolicy Kaszub", a także niezłe położenie komunikacyjne (jakby był pociąg to by było fajnie) mogłyby sprowadzic jakiś chętnych do zwiedzania.

Komu różowe okulary??

Już mam różowe okulary wink

21

Co do pomników ect... lepiej pasowałby "PAT i MAT" - to tak jeżeli znacie... no i chcecie "pobleblać" na necie... i niby nie "offtopic" uprawiać....

Temat jest ważny... jeżeli to "serce" czy "stolica" Kaszub stawia na turystykę!!!

Jest kilka "tematów" - (rzekłbym gorących programów) które bezapelacyjnie (niezaleznie od opcji politycznej) trzeba "u nas" realizować. Wszystko rozbija się o szczegóły. Osobiście sądzę, że należy do nich:

- obodową Kartuz (lecz z wykorzystaniem dawnej infrastruktury PKP)
- do obwodowej powinna dochodzić nowa trasa 211 (w wariancie tzw. północnym tj. PN Grzybna, Kobysewa oraz PN Żukowa gdzie mogłaby się włączyć w węzeł komunikacyjny przecinający krajówkę nr 20 i w wariancie trzecim nowego korytarza krajowej 7ki i dalej do Gdańska)
- SKM z GD-Wrzeszcza (porzez / z wykorzystaniem tematu koleji metropolitarnej) aż do Kartuz z przystankiem przy Muzeum Kaszubskim (mniej utrudnień w ruchu, oraz nie łudźmy się - nie będzie przedłużeń SKMki poprzez dawną trasę Lęborską [przez Miechucino]).

...a jeżeli przyjadą tu koleją turisty z rowerkami, to trzeba im przygotować trasy rowerowe (także przez miasto do przyszłej SKMki) oraz w razie co atrakcje (...).

22

DIC CARS nic dodac nic ująć-najpierw trzeba "czymś" tych turystów przyciągnąć a tymi utrudnieniami ni jak się nie da :razz:

23

może ktoś wskaże mi apteke .......tak, apteke  gdzie mogę zapłacić kartą......  :smile:

Pogodnego dzionka big_smile

24

może ktoś wskaże mi apteke .......tak, apteke gdzie mogę zapłacić kartą......

nie wiem czy na wybiku maja terminala ale jakby farmaceuci nie mieli no to juz wiocha totalna
zapytam przy okazji
az dziw

Teraz, gdy już nauczyliśmy się latać w powietrzu jak ptaki, pływać pod wodą jak ryby, brakuje nam tylko jednego: nauczyć się żyć na ziemi jak ludzie.

25

apteke gdzie mogę zapłacić kartą......

nie jestem pewna ale chyba na dawnym "ruchu okrężnym" - wydaje mi się że kiedys ktos płacił ale na 100% to nie powiem :???: