1

Odp: Absurdy PRL.

maly konkursik  na razie beznagrodowy ale moze sie jakas flaszka Vistuli znajdzie nawet.
kto sobie przypomni weselszy ,durniejszy absurd PRL -owski.Rzecz,przepis,nakaz,zakaz aby do smiechu bylo.
zapodaje pierwszy

1-obowiazkowa konsumpcja do kazdej sety w knajpie.chcial sie czlowiek napic z kolega w restauracji po wyplacie a 9 salatek,galaretek czy kotletow rybnych  trzeba bylo wsunac.Gorzej ,ze jak nie mieli garmazerki to i gorzaly nie sprzedali .

2 szatnia obowiazkowa,pamietam ,ze jak razu pewnego a cieplo bylo i bez kurtek latalismy to zeby wlezc do srodka musielismy zostawic na wieszaku swetry :grin:
szatnairz tak sie zaparl ,ze w gimnastycznych podkoszulkach siedzielismy.

Teraz, gdy już nauczyliśmy się latać w powietrzu jak ptaki, pływać pod wodą jak ryby, brakuje nam tylko jednego: nauczyć się żyć na ziemi jak ludzie.

2

Pamiętam ze gdy byłam dzieckiem,  mama mnie postawiła do kolejki po lodówkę...jak przyszła nasza kolej to kupiliśmy męskie buty(nic innego już nie było) i ponieważ u nas nikt ich nie potrzebował-wymieniliśmy z sąsiadami na dziecięce  :mrgreen:

3

moja zona stala po lodowke a kupili odkurzacz chociaz go nie potrzebowali
fajne byly widoki ludzi z rolkami papieru toaletowego przewieszonego przez ramie
taki obwieszony to byl jak bohater dnia ,jak tygrys kolejkowy
albo Relaksy takie kosmiczne buty ,to byla jazda
no a biale skarpety do wszystkiego
kiedys mi sie wydawalo ,ze tylko biale produkuja

Teraz, gdy już nauczyliśmy się latać w powietrzu jak ptaki, pływać pod wodą jak ryby, brakuje nam tylko jednego: nauczyć się żyć na ziemi jak ludzie.

4 (edytowany przez krecik 2008-10-03 23:07:53)

http://img256.imageshack.us/img256/5636/573cr6.gif

5 (edytowany przez krecik 2008-10-03 23:08:12)

6

Kto pamięta Barbapapę ?

Ja pamiętam  :mrgreen:

Byłam w tych czasach małolatą, ale trochę pamiętam np. poszłam do warzywniaka po marchew ( warzywniak był tam gdzie jest teraz informacja turystyczna) no i proszę o tę marchewkę, a pani do mnie, że nie ma  i mówi, że za to ma... cieńkie rajstopy i materiał w beli... na wagę...  :shock:
Cóż, kupiłam 30dkg rajstop - w końcu było to towar deficytowy. lol

Inną sytuację, którą dobrze pamiętam to kolejka (w której stałam po kakao "Puchatek"). Kakao "rzucili" do spożywczaka na placu Brunona a kolejka kończyła się przy... elektrowni. Stałam w niej 3 razy aby kupić 3 opakowania, oczywiście stała jeszcze cała rodzinka czyli mama i tata.

Inna kolejka to po masło (solone zresztą) w sklepach przy szpitalu. Tam to był dym, ludzie tak napierali, że "wjechali" do sklepu z całą szybą wystawową. Zadyma straszna. Uciakłam - nic nie kupiłam  lol

Pamiętam sklep dla "MM" - jeśli się nie mylę to obecna apteka przy Banku Milenium na Kościuszki.
No i niezapomniana pseudo chałwa w bloku z wafelkami w środku, czekolada z margaryny "Milka", która się ślizgała po podniebieniu :mrgreen: , pomarańczowe "szklaki" w formie pół księżyca, galaretki z cukrem (rarytas! wink ) też półksiężyce (jakieś zafiksowanie formą?  lol ) - to wszystko w sklepie na Kościuszki tam gdzie teraz jest jakiś Bank (koło Bemola) mówiło się na niego "po schódkach"  :mrgreen:  w dziale mięsnym generalnie pani nie miała co robić  :mrgreen:

7 (edytowany przez krecik 2008-10-03 23:08:31)

8

To drugie zdjecie przypomina mi mojego dziadka. Do tej pory każdego całuje w usta...nie ważne czy  facet, kobita czy dziecko. Każdy sie wzbrania, wyrywa a dziadek na chama....by tylko w usta. Nigdy tego nie umiałam zrozumieć roll . Jakby w policzek nie wystarczyło cool .

"Prawdę można mówić tylko mądrym ludziom, dla innych trzeba mieć dobre słowo".

Miłego dnia smile

9

http://www.joemonster.org/filmy/10159/Ach_wodka_

10 (edytowany przez krecik 2008-10-03 23:08:50)

11

jeszcze niech ktoś walnie foto tabliczki osiedla XX-lecia, bo to też jeden wielki absurd.

*Wyrażam wyłącznie prywatne poglądy, do czego mam prawo zgodnie z Art. 54 Konstytucji RP

12

pamietacie zapach sera ?
pewnie usmiech na nie jednym obliczu, nie skarpetek
prawdziwy zapach sera
gdy ekspedientka podniosła szklaną pokrywe z talerza na którym leżał ser - zapach wypełniał momentalnie cały sklep
zapach prawdziwego sera
takiego z dziurami......
ten ser był w bochenkach pokrytych woskiem tongue

albo zapach mielonej kawy.....
kawa była w 'bonach' nie mielona
ta mielona pokazała się później
przed zaparzeniem trzeba było kawe zmielić w młynku
kiedyś były młynki ręczne, mieliło sie i ten zapach ...... smile

czy to były absurdy ?
przecież to uroki naszej młodości .......:)

teraz to mamy absurdy, żółte plasterki którym daleko do sera
kawa której  nawet po dobrym zaparzeniu  daleko do tej którą  pamietam ......

Pogodnego dzionka big_smile

13

e no mielona kawa to extra sie nazywala select chyba
ta to pachniala na cala wies i pol miasta.
ale dzisiaj sobie przypomnialem o ozdobach
pamietacie ,ze kiedys na kazdym telewizorze stala taka karafka w ksztacie pieska zrobiona ze sznurka?
albo ozdoba typu papier toaletowy +butelka+bejca+lakier
oklejalo sie butelke papierem toaletowym na ksztalt  dzrewa czy korzenia  potem bejcowalo i lakierem i robila za super ozdobke.
no ale nic nie przebije  wielkich lizakow z gdynskiej hali
lizak pol metra kwadratowego o smaku malinowym
niam niam
no ozdoba  to nie byla  co prawda

Stefan a Ulung?

14

nie piłem ulunga
w owych czasach głównie madras i z duchem tongue
ale oranżada od Cieszyńskiego ..... całkiem inny smak ma ta obecna

kto pamieta domki baby-jagi ?  no ciekawe smile

15

krajalo sie to nozem  a bylo zrobine w ksztalcie kwadratu a la czekoladowo z czyms tam kakaowym chyba i smakowalo diablo slodko
o to ci chodzilo?bo takie bloki sie nazywalo domkami baby jagi

ogolnie sie mowilo"blok"

16

no wyrob czekoladopodobny tez byl mocny pewnie Krecik zdjecia gdzies tam ma
w wojsku zezarlem tego 2 tony
z trocin sosnowych i cukru kubanskeigo

17

mase robiło sie z cukru z margaryną z dodatkiem kakao i olejków
tym kleiło sie herbatniczki petit-beure w kształt domku
po schłodzeniu  to sie jadło ....... nawet dobre, na maśle lepsze
dzieci to lubiły, zresztą wszystko co słodkie dzieci lubiły smile

18

jA chciałbym spróbować kiedyś jeszcze czekoladopodobnego wyrobu o nazwie MELA. Chrzęściło w zębach jak diabli, ale dobre było. Tak jak oranżada od Cieszyka, albo sok malinowy z sodówką z szarego wózka. Mimo tego, że teraz łowienie ryb to dla mnie najlepszy uspokajacz, nie jem ich. Ale doskonale pamiętam "zapach" w rybnym na Gdańskiej (obecny sklep za 5zł) czy na Kościuszki obok ERY. I bardzo miło wspominam ludzką uczciwość z tamtych lat. Mleko w szklanych butelkach zatykanych sreberkiem dostarczane do sklepu jeszcze przed otwarciem. Się przychodziło, wyciągało flaszkę mleka, na jej miejsce wstawiało się pustą a do środka ciepało się 5 zeta....

As-Salāmu `alaykum

19

pamiętam jeszcze Wiewiórkę było to wielkości tabliczki czekolady orzechy w jakimś miodzie czy też cukrze,ale była pycha a do tego taki baton z herbatnikami w środku pamiętam,że kosztował 5 zeta,pamiętam kolejki po nabiał w sklepie na ul.Jeziornej (pod Maską)sprzedawczynie były wredne a na sklep mawiano wtedy ,,klub starych d. "  ha ha

20

Dopiero zauważyłem, że odgrzebał ktoś na forum temat sprzed czterech lat big_smile
Już sam ten temat i niektórzy którzy wtedy zabierali tutaj głos - to już historia smile
Tak się składa, że pamiętam zarówno tamten czas, czas PRL - pamiętam również jego absurdy i słodycze wówczas dostępne.
Dostępne to zbyt wiele powiedziane..
Raczej te, które można było zdobyć za pomocą kartek.
Bo słodycze były kiedyś w Polsce na kartki, tak jak dzisiaj na Kubie czy w Korei Północnej big_smile
Jak się miało kartki, można było zdobyć nawet produkt "czekoladopodobny" a czasem nawet lentilki.
Albo gumę Turbo, czy Donalda wink

http://img12.imageshack.us/img12/645/523cu.jpg

http://img14.imageshack.us/img14/3687/67489703.jpg

http://img714.imageshack.us/img714/9220/z9624942q.jpg

21

A ja znalazłam coś fajnego w internecie:

Wspominany z nostalgią nasze szalone lata 80.:

Wszyscy należeliśmy do bandy osiedlowej i mogliśmy bawić się na licznych w naszej okolicy budowach. Gdy w stopę wbił się gwóźdź, matka go wyciągnęła i odkażała ranę fioletem. Następnego dnia znowu szliśmy się bawić na budowę. Matka nie drżała ze strachu, że się pozabijamy. Wiedziała, że pasek uczy zasad BHZ (Bezpieczeństwo i Higiena Zabawy).
* Nie chodziliśmy do przedszkola. Rodzice nie martwili się, że będziemy opóźnieni w rozwoju. Uznawali, że wystarczy jeśli zaczniemy się uczyć od zerówki.
* Nikt nie latał za nami z czapką, szalikiem i nie sprawdzał czy się spociliśmy.
* Z chorobami sezonowymi walczyła babcia. Do walki z grypą służył czosnek, herbata ze spirytusem i pierzyna. Dzięki temu nigdy nie stwierdzano u nas zapalenia płuc czy anginy. Zresztą lekarz u nas nie bywał, zatem nie miał szans nic stwierdzić. Stwierdzała zawsze babcia. Dodam, że nikt nie wsadził babci do wariatkowa za raczenie dzieci spirytusem.
* Do lasu szliśmy, gdy mieliśmy na to ochotę. Jedliśmy jagody, na które wcześniej nasikały lisy i sarny. Mama nie bała się ze zje nas wilk, zarazimy się wścieklizną albo zginiemy. Skoro zaś tam doszliśmy, to i wrócimy. Oczywiście na czas. Powrót po bajce był nagradzany paskiem.
* Gdy sąsiad złapał nas na kradzieży jabłek, sam wymierzał nam karę. Sąsiad nie obrażał się o skradzione jabłka, a ojciec o zastąpienie go w obowiązkach wychowawczych. Ojciec z sąsiadem wypijali wieczorem piwo—jak zwykle.
* Nikt nie pomagał nam odrabiać lekcji, gdy już znaleźliśmy się w podstawówce. Rodzice stwierdzali, że skoro skończyli już szkołę, to nie muszą do niej wracać.
* Latem jeździliśmy rowerami nad rzekę, nie pilnowali nas dorośli. Nikt nie utonął. Każdy potrafił pływać i nikt nie potrzebował specjalnych lekcji aby się tej sztuki nauczyć.
* Zimą ojciec urządzał nam kulig starym fiatem, zawsze przyspieszał na zakrętach. Czasami sanki zahaczyły o drzewo lub płot. Wtedy spadaliśmy. Nikt nie płakał, chociaż wszyscy się trochę baliśmy. Dorośli nie wiedzieli do czego służą kaski i ochraniacze.
* Siniaki i zadrapania były normalnym zjawiskiem. Szkolny pedagog nie wysyłał nas z tego powodu do psychologa rodzinnego.
* Nikt nas nie poinformował jak wybrać numer na policję (wtedy MO), żeby zakablować rodziców. Oczywiście, chętnie skorzystalibyśmy z tej wiedzy. Niestety, pasek był wtedy  pomocą dydaktyczną, a policja zajmowała się sprawami dorosłych.
* Swoje sprawy załatwialiśmy regularną bijatyką w lasku. Rodzice trzymali się od tego z daleka. Nikt, z tego powodu, nie trafiał do poprawczaka.
* W sobotę wieczorem zostawaliśmy sami w domu, rodzice szli do kina. Nie potrzebowano opiekunki. Po całym dniu spędzonym na dworze i tak szliśmy grzecznie spać.
* Pies łaził z nami—bez smyczy i kagańca. Srał gdzie chciał, nikt nie zwracał nam uwagi.
* Raz uwiązaliśmy psa na „sznurku od presy” i poszliśmy z nim na spacer, udając szanowne państwo z pudelkiem. Ojciec powiązał nas na sznurkach i też wyprowadził na spacer. Zwróciliśmy wolność psu, na zawsze.
* Mogliśmy dotykać innych zwierząt. Nikt nie wiedział, co to są choroby odzwierzęce.
* Sikaliśmy na dworze. Zimą trzeba było sikać tyłem do wiatru, żeby się nie osikać lub „tam” nie zaziębić. Każdy dzieciak to wiedział. Oczywiście nikt nie mył, po tej czynności, rąk.
* Stara sąsiadka, którą nazywaliśmy wiedźmą, goniła nas z laską. Ciągle chodziła na nas skarżyć. Rodzice nadal kazali się jej kłaniać, mówić dzień dobry i nosić za nią zakupy.
* Wszystkim starym wiedźmom musieliśmy mówić dzień dobry. A każdy dorosły miał prawo na nas to dzień dobry wymusić.
* Dziadek pozwalał nam zaciągnąć się swoją fajką. Potem się głośno śmiał, gdy powykrzywiały się nam gęby. Trzymaliśmy się z daleka od fajki dziadka.
* Skakaliśmy z balkonu na odległość. Łomot spuścił nam sąsiad. Ojciec postawił mu piwo.
* Do szkoły chodziliśmy półtorej kilometra piechotą. Ojciec twierdził, że mieszkamy zbyt blisko szkoły, on chodził pięć kilometrów.
* Nikt nas nie odprowadzał. Każdy wiedział, że należy iść lewą stroną ulicy i nie wpaść pod samochód, bo będzie łomot.
* Współczuliśmy koledze z naprzeciwka, on codziennie musiał chodzić na lekcje pianina. Miał pięć lat. Rodzice byli oburzeni maltretowaniem dziecka w tym wieku. My również.
* Czasami mogliśmy jeździć w bagażniku starego fiata, zwłaszcza gdy byliśmy zbyt umorusani, by siedzieć wewnątrz.
* Gotowaliśmy sobie obiady z deszczówki, piasku, trawy i sarnich bobków. Czasami próbowaliśmy to jeść.
* Żarliśmy placek drożdżowy babci do nieprzytomności. Nikt nam nie liczył kalorii.
* Żuliśmy wszyscy jedną gumę, na zmianę, przez tydzień. Nikt się nie brzydził.
* Jedliśmy niemyte owoce prosto z drzewa i piliśmy wodę ze strugi. Nikt nie umarł.
* Nikt nam nie mówił, że jesteśmy ślicznymi aniołkami. Dorośli wiedzieli, że dla nas, to wstyd.
* Musieliśmy całować w policzek starą ciotkę na powitanie—bez beczenia i wycierania ust rękawem.
* Nikt się nie bawił z babcią, opiekunką lub mamą. Od zabawy mieliśmy siebie nawzajem.
* Nikt nas nie chronił przed złym światem. Idąc się bawić, musieliśmy sobie dawać radę sami.
* Mieliśmy tylko kilka zasad do zapamiętania. Wszyscy takie same. Poza nimi, wolność była naszą własnością.
* Wychowywali nas sąsiedzi, stare wiedźmy, przypadkowi przechodnie i koledzy ze starszej klasy. Rodzice chętnie przyjmowali pomoc przypadkowych wychowawców.

Wszyscy przeżyliśmy, nikt  nie trafił do więzienia. Nie wszyscy skończyli studia, ale każdy z nas zdobył zawód.

Wiecej: http://www.eioba.pl/a/2voj/my-dzieci-tamtych-rodzicow#ixzz1m4vD43Z9

22

I wiesz co ines_ko ?
W tym co wkleiłaś jest bardzo dużo prawdy big_smile
No, może bez tego:

Gotowaliśmy sobie obiady z deszczówki, piasku, trawy i sarnich bobków. Czasami próbowaliśmy to jeść.

lol
Ale pozostałe punkty zgadzają się co do joty wink

A może to my po prostu byliśmy odrobinę młodsi ? wink

23

Kopikopczyk napisał/a:

W tym co wkleiłaś jest bardzo dużo prawdy

ależ ja wiem, wychowywałam się na osiedlu, które dopiero co budowano. Jak ktoś postawił fundamenty i ściany pierwszego piętra a nie zalał jeszcze stropów to my po tych murach chodziliśmy. Wchodziliśmy na teren budowy i skakaliśmy na przykład z balnonu na 1 piętrze na kupę piachu pod spodem. Tyłki bolały że przepraszam, ale radocha była niezła. Moja mama mi opowiada taką sytuacje, ze kiedyś odwiedzała ja znajoma, która miała młodsze dzieci i krzyczy do mojej mamy - szybko chodź zobacz co ta twoja córka robi, mama leci i już ma jakieś myśli dziwne, ze coś strasznego, wygląda, a ja na spokojnie siedzę na czubku najwyższego drzewa w sadzie naprzeciwko naszego domu i zjadam jabłka z góry. Wyjrzała i powiedziała - co się stało, a ja mówię - nic, te z góry są najsłodsze, mama powiedziała aha i zaparzyła gościom kawę smile Oni z szoku wyjść nie mogli, ze mama nie poleciała mnie ratować smile

Kopikopczyk napisał/a:

No, może bez tego:

Gotowaliśmy sobie obiady z deszczówki, piasku, trawy i sarnich bobków. Czasami próbowaliśmy to jeść.

lol

o przepraszam, "gotowałam", a raczej mieszałam i pamiętam, ze tam była i trawa i jakaś woda z kałuży i jakieś liście z drzew i się to próbowało smile

24

ines_ka napisał/a:

"gotowałam", a raczej mieszałam i pamiętam, ze tam była i trawa i jakaś woda z kałuży

A skąd Ty wzięłaś sarnie bobki na Wybiku ?
Ja niedaleko lasu mieszkałem, ale sarnę to dopiero w okolicach Białego można było spotkać big_smile

25

Kopikopczyk napisał/a:

A skąd Ty wzięłaś sarnie bobki na Wybiku ?

a czy ja napisałam, ze wychowywałam się jak budowano Wybik? Nic takiego mój drogi smile