1

Odp: Propozycja nowego systemu opłat za odbiór śmieci

Prawdopodobnie nie od zużycia wody, ale ryczałtem będziemy płacili za odbiór śmieci. Nad takim rozwiązaniem zastanawiają się samorządowcy z powiatu bytowskiego. Ma on być bardziej korzystny dla gmin, jak i jej mieszkańców.

Czytaj więcej w portalu Betowo.pl

2

Tak prawdo mówiąc żaden z wariantów nie jest dobry bo są rodziny ,które mają dużo śmieci ale są rodziny ,które tych śmieci ma bardzo mało podam przykład. Jeżeli w centralnym palę drzewem to popiół nadaje się na działkę bo zakwasza ziemię i nie potrzebuję torfu po za tym wszystkie odpadki kuchenne idą na kompost itp.
Wcześniej zastanawiałem jaka propozycja jest najlepsza i uważam ,że ilość zużytej wody jest najuczciwsza bo jeżeli w domu zameldowanych są cztery osoby a do nich przyjedzie na 4 miesiące ciotka z wujkiem z ameryki na dodatek co tydzień impreza to zużycia wody to wyjdzie a z liczby mieszkańców już nie. Albo inny przykład rodz. 4-ro osobowa a dzieci w akademiku to co ma płacić za śmiecie których nie ma a wody mniej zużyją czyli było by sprawiedliwie.

3

Co ma ilość wody do  ilości śmieci? Preferowane będą brudasy tak? Absurd. Może wg licznika poboru prądu albo rozmiarów obuwia a może wg.prenumeraty  gazet ? Dlaczego w tym  d..państwie  tak trudno  skopiować  mądre rozwiązania ,które   funkcjonują od lat   u innych,mądrzejszych ?

4

Polski naród przestanie sie myc aby ZAOSZCZEDZIC na oplatach.Załosne to jest.
Od metraza tez jest mało uczciwe.
Popieram kosa73.

Dodane czw, 8 lis 2012, 17:23:55 :

twardy napisał/a:

Tak prawdo mówiąc żaden z wariantów nie jest dobry bo są rodziny ,które mają dużo śmieci ale są rodziny ,które tych śmieci ma bardzo mało podam przykład. Jeżeli w centralnym palę drzewem to popiół nadaje się na działkę bo zakwasza ziemię i nie potrzebuję torfu po za tym wszystkie odpadki kuchenne idą na kompost itp.
Wcześniej zastanawiałem jaka propozycja jest najlepsza i uważam ,że ilość zużytej wody jest najuczciwsza bo jeżeli w domu zameldowanych są cztery osoby a do nich przyjedzie na 4 miesiące ciotka z wujkiem z ameryki na dodatek co tydzień impreza to zużycia wody to wyjdzie a z liczby mieszkańców już nie. Albo inny przykład rodz. 4-ro osobowa a dzieci w akademiku to co ma płacić za śmiecie których nie ma a wody mniej zużyją czyli było by sprawiedliwie.

A podlewasz ogródek ? Mam nadzieje ze nie masz studni do podlewania.Wtedy to ci policza za smieci jak tak susza latem bedzie. Wody zuzyjesz na maxa na podlewanie  i cie podlicza. I nie mów ze bedziesz mial wodomierz z kranem  gdzies na zewnatrz ktory tylko do podlewania bedzie służył bo zaden problem wode nosic do domu;)

Anioł nigdy nie upada. Diabeł upada tak nisko,że sie nie podniesie. Czlowiek upada i powstaje.

5

Właśnie woda ma duże znaczenie mój sąsiad jest zameldowany a jego żona i czwórka dzieci jest zameldowana w domu rodziców w bloku. Więc jeżeli było by od mieszkańców zameldowanych płacił by za jedną osobę a mieszka 6 osób.
A ogródek oczywiście podlewam bo mam duży ale mam tzw. szambo na deszczówkę o pojemności 25 metrów sześciennych więc starcza mi wody do podlewania. To szambo już dawno się zwróciło bo woda już nie jest taka tania a deszczówka jest za darmo.

6

No to zlikwiduj szambo na deszczowke i PLAC.;)
A ja z mężem pracujemy od rana do wieczora,dzieci w szkole.Prysznic bierzemy dwa razy dziennie i dzieci kapiel co drugi dzien.jadamy w restauracjach.W domu kosz na smieci zapelniamy raz na tydzien. Czyli wody zuzywam duzo bo kapiemy sie codziennie a jadamy na miescie. Dlaczego mam placic za smieci ktorych NIE MAM>bo na podstawie wody wyjda mi 3 kosze dziennie a nie tygodniowo.
Kazda osoba ma INDYWIDUALNE potrzeby i zawsze ktos bedzie pokrzywdzony.
Od zameldowanych jest bezsensem-predzej od zamieszkanych ale w Polsce czesto mieszka sie na czarno :)czy na wynajmie.
To juz lepiej jest jak jest smile

Dodane czw, 8 lis 2012, 19:58:09 :
WG stanu zuzycia wody moga obliczyc mniej-wiecej ile osob mieszka w gospodarstwie ale nie ILOSCI smieci.
Jak jest taki geniusz to niech zapoda WZOR OBLICZANIA:D niezły matematyk,fizyk z tej osoby.
Powinno byc tak jak jest.Ja tez jestem zameldowana gdzie indziej ale mam to zgłoszone w spoldzielni i za smieci place w miejscu zamieszkania a nie zameldowania. Wg zuzycia wody moga sprawdzic ILOSC OSOB i wtedy podac stawke za ilosc osob.

Anioł nigdy nie upada. Diabeł upada tak nisko,że sie nie podniesie. Czlowiek upada i powstaje.

7

W ogóle to poroniony pomysł aby gminy rozliczały nas za śmieci. Raz ,że gmina wybierze odbiorców śmieci może jakiś znajomych po drugie będą tacy ,którzy i tak nie będą płacić a po trzecie odbiór śmieci raz na dwa tygodnie dla niektórych może nie starczyć i będą je dalej wywozić do lasu. Najlepiej było by jak jest obecnie czyli płacę za to co mam a nie za tych co nie płacą bo gmina nie może być do tyłu.

8

@TWARDY -chyba nie kumasz,jeśli  żona sąsiada z dziećmi jest zameldowana  u rodziny w bloku to przecież i tak zapłaci do gminy  ryczałt tak czy nie? Rozumiesz już? Nie ma żadnego znaczenia czy zameldowana jest z  z sąsiadem bo i tak zapłaci do gminy a jedynie w przypadku  gdyby była zameldowana  w innej gminie to wnosiłaby opłatę ryczałtową w tej drugiej  gminie ale ile takich przypadków może być ? Statystycznie się zrównoważą.

9

Dokladnie.Za smieci nie placi jedynie bezdomny czy tez osoba nie posiadajaca meldunku jakiegokolwiek.

10

ciężko wybrać najlepszy sposób, ale na pewno będzie drożej
sad:(:(:(:(:(

11

ptomi napisał/a:

ciężko wybrać najlepszy sposób, ale na pewno będzie drożej

to jest wlasnie w tym najbardziej poronione. skoro pomysl z zalozenia ma zmusic wszystkich do placenia za wywoz (a wiec zwiekszyc przychod firmy wywozacej odpady), to nie powinno byc na chlopski rozum taniej?

12

no gmina musi ZAROBIC oprocz tego ze oczysci smile i zmusi

13

Proszę przeczytać (nie patrząc na walutę a na ideę)
http://eko-sanok.pl/wp-content/uploads/2009/08/gospod.odpadami-w-Polsce-i-UE.pdf
I zapytać samych siebie dlaczego nie korzystamy z mądrych i sensownych rozwiązań od lat stosowanych w innych krajach a wszystko  zmierza ku temu,że gospodarkę odpadami  odda się w ręce "wybranego" przedsiębiorcy .Kto bywa na  szeroko rozumianym  Zachodzie mógł się wielu rozwiązaniom  przyjrzeć prawda?
To pierwszy z brzegu artykuł  z wyszukiwarki.

14

kosa73 nie masz racji rodzice sąsiadki,którzy mają ją zameldowane w innej gminie podali że córka wraz z dziećmi nie mieszka z nimi napisali takie oświadczenie i to wystarczyło. Bo mieszkając w bloku płaci się od ilości osób. Po drugie ile jest osób zameldowanych na stałe u nas a mieszkają od lat za granicą chyba normalne ,że za nich tu nie będą płacić.

15

Ale mieszasz,chyba to wymyśliłeś na miejscu,to ja Ci nieodpłatnie podpowiem,że wystarczy  Twoje  zgłoszenie w gminie  o  zamieszkiwaniu tych osób i będą płacić. Mieszkając w bloku płaci się ryczałtem od ilości   osób i tak  powinno być.My Polacy nauczeni jesteśmy oszukiwać i stąd Twoje problemy. Mieszkasz chyba w środowisku  miłośników  kombinowania  na śmieciach .

16

Nie chodzi o mnie ale widocznie jesteś jeszcze młody(a) ,że nie znasz jak ludzie kombinują. A jeżeli chodzi o sąsiadkę to jest zameldowana tam bo po rodzicach chce aby jedno z jej dzieci to później mieszkało. I to cała ich filozofia.

17

Można być młodym i mieć coś w głowie i starym a głupim.

18

Czasami tak jest.

19

Moim zdaniem system niemiecki jest najbardziej odpowiednim. Szkoda, że nikt nie wziął takiego rozwiązania pod uwagę.

Kłopoty są sitem, przez które przesiewamy naszych znajomych. Ci, którzy są za duzi, żeby przejść przez to sito, są naszymi przyjaciółmi. Arlene Francis

20

twardy napisał/a:

kosa73 nie masz racji rodzice sąsiadki,którzy mają ją zameldowane w innej gminie podali że córka wraz z dziećmi nie mieszka z nimi napisali takie oświadczenie i to wystarczyło. Bo mieszkając w bloku płaci się od ilości osób. Po drugie ile jest osób zameldowanych na stałe u nas a mieszkają od lat za granicą chyba normalne ,że za nich tu nie będą płacić.

no to do luftu ze przyjeli PISEMNE oswiadczenie bez jakiego kolwiek pisma typu tymczasowe zameldowanie,umowa wynajmu itp.
Prawda jest taka ze jak sie mieszka np.na wynajmie bez meldunku to powinno siemplacic w miejscu zameldowania.To osobie płacacej powinno zalezec na tym aby nie płacic wiec ona powinna zadbac o zaswiadczenie.
A nie ze tam jest zgłoszona na zameldowanym i nie płaci i na wynajjetym tez nie płaci.

21

Ewelinchen666 a ten system niemiecki to na czym polega.

22

Fajnie to opisuje ''Obywatel''
http://expresskaszubski.pl/gospodarka/2012/11/singiel-produkuje-wiecej-smieci-niz-rodzina-kto-ile-zaplaci

Kłopoty są sitem, przez które przesiewamy naszych znajomych. Ci, którzy są za duzi, żeby przejść przez to sito, są naszymi przyjaciółmi. Arlene Francis

23

http://ekosza.wordpress.com/2011/08/30/segregacja-odpadow-za-granica/
Tutaj też masz smile
A woda czy soki pite ze szklanej butelki - bezcenne.....
Co ciekawe w Polsce znalazłam jak na razie tylko jedną wodę w szklanej butelce, ale jej cena mnie powaliła - 20 zł za 6 szt., w dodatku butelki bezzwrotne....

24

jeśli chodzi o Odbiór odpadów kraków to polecam sortownia-krakow.pl