To znalazłem w necie, pozwoliłem sobie skopiować -
Wzgórze 243m.p.m nie posiada polskiej nazwy jest położone obok stadionu miejskiego - jest to miejsce trudno dostępne ( częściowo ogrodzone).
Na szczycie pozostałości po prawie stuletnim zbiorniku ciśnieniowym sieci wodnej. Jedyny dostęp ścieżką wzdłuż płotu stadionu od ulicy Słonecznej.
Miejsce to było ulubionym punktem spacerów mieszkańców Kartuz na początku XX wieku ze względu na piękny widok na całe miasto.
Dla nich władze miasta postawiły tu niewielką wieżę widokową,z niej roztaczała się panorama, którą widzimy na powyższym zdjęciu z roku 1919.
Góra leży dokładnie w osi zachód - wschód w stosunku do Górki Klasztornej.
Sama nazwa w tłumaczeniu z niemieckiego na polski jest łamigłówką.

Okoliczni mieszkańcy mówią o nie jako "Haftenberg" - haften z niemieckiego to "doczepiony", ale źródła niemieckie jak widać powyżej "Hafkenberg" - ale w niemieckim nie ma takiego znaczenia. Zwrot ten brzmi germańsko, lub nordycko.
Nazwa ta uległa zniekształceniu jej pierwotną nazwę przytacza przewodnik po Szwajcarii Kaszubskiej wydanej przez kartuską drukarnie p.Bielińskiego która znajdowała się obok kościoła św. Kazimierza w roku 1930.
Znajdujemy tu jej pierwotną nazwę:
To malownicze wzgórze nosiło nazwę "Hawk" czyli jastrząb i jest to nazwa pochodzenia nordyckiego ( duński,też angielski). Pochodzenie tej nazwy może być podobnie jak najstarsze nazwy na Pomorza np. Oksywie, Rozewie, Hel.
Kształt wzniesienia - z trzech stron stromizna, natomiast jest łagodne (nieogrodzone) podejście od ul. Słonecznej . Nasuwa się podobieństwo do "mostku kapitańskiego".
Miejsce tak odludne że na statystycznych 10 mieszkańców Kartuz , żaden nie postawił tu stopy. Na palcach jednej ręki można policzyć śmiałków, którym nie straszne cierniste krzewy i transzeje itp. Niestety główny trzon tych śmiałków to" złomiarze", którzy odchodzili stąd z "bogatymi" łupami .
Obecnie ta okolica jest pokryta gęstym drzewostanem ok.50-60 -letnim i nie ma możliwości podziwiania panoramy Kartuz.
W dobie XXI wieku można byłoby pokusić się o wystawienie masztu z kamerą "webcam on -line" , której obraz przesyłany byłby na oficjalną stronę internetową miasta Kartuz, dając możliwość wirtualnego podziwiania panoramy Kartuz
Na samym wzgórzu wał ziemny z wejściem do pomieszczenia zbiornika ciśnieniowego. Jeszcze w latach 70-tych zaporę dla śmiałków stanowiły żelazne drzwi, we wnętrzu były urządzenia filtrujące wodę już wtedy bardzo zdewastowane.
http://www.kartuzy-pradzieje.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=88&Itemid=152
Pogodnego dzionka
