1

Temat: Kuchnia bezglutenowa, diabetyka, alergika itp.

Zapraszam do dzielenia się przepisami osób na wszelakich dietach zdrowotnych. Wiem, że w sieci jest przepisów od groma i ciut wink . Jednak mi chodzi nie tylko o przepis w suchym wydaniu, ale o wymianę zdań, dzielenie się doświadczeniami, krótkie wzajemne lekcje gotowania. Moze jakieś kaszubskie przepisy w nowoczesnym wydaniu?

Wiadomo przecież, że kuchnia z ograniczeniami żywieniowymi nie jest prostą kuchnią. Zapraszam smile .

"Prawdę można mówić tylko mądrym ludziom, dla innych trzeba mieć dobre słowo".

Miłego dnia smile

2

Odp: Kuchnia bezglutenowa, diabetyka, alergika itp.

Pierwsza odważna będę wink .

Orzechowe batoniki bez cukru

składniki:

około 130-140 g orzechów (migdałów, laskowych, włoskich)
1 jajko
gorzka czekolada do polania (moja ma 85%)
* opcjonalnie rodzynki, suszona żurawina czy inne owoce ale odejmując tym samym ilość orzechów
* można eksperymentować i dać odrobinę mniej orzechów, na korzyść otrębów owsianych ( osoby na diecie bezglutenowej gryczane) lub pestek słonecznika.

Orzechy posiekać (niezbyt drobno). Jeśli zdecydowaliście się dodać bakalie, to również warto je podzielić na mniejsze kawałki. Przełożyć do miski i dodać całe jajko ( ok. 50 g) i mieszać dokładnie. Przełożyć na papier do pieczenia (łatwiej włożyć do foremki, takiej z chociaż jedną ścianką, ale i bez tego dacie radę). Ułożyć w keksówce i dokładnie uklepać łyżką oraz wyrównać brzegi. To ważne, bo dzięki temu batoniki będą równe i nie będą się rozpadać. Wstawić do nagrzanego do 180°C piekarnika i piec ok. 10 minut (max 12).

Wystudzone wyjąć z piekarnika i kroić ostrym nożem(!) na paski, z porcji wychodzi 7 batoników. Takie batoniki można polać roztopioną czekoladą (np. do połowy zanurzyć albo z wierzchu zrobić takie esyfloresy).

Źródło: kotlet.tv

Batoniki bardzo proste w wykonaniu i zaskakująco smaczne. Nawet nie przeszkadza brak cukru wink .

Miłego dnia smile

3

Budyń CHIA  (2 porcje)
1 i 1/2 szklanki mleka migdałowego /lub sojowego
2 łyżki z czubem nasionek chia
1 łyżka miodu /lub Stevia
2 łyżki niesłodzonego kakao
1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
Do posypania siekane pistacje /mogą być też inne orzechy
WYKONANIE
Połowę porcji nasionek chia zmielić w młynku do kawy na „mączkę”. Do miski włożyć całe ziarenka chia i „mączkę”. Zalać mlekiem, dodać miód, wanilię i kakao. Dokładnie wymieszać i przełożyć do kubeczków, w których będzie podawany budyń. Wstawić do lodówki na kilka godzin. Po tym czasie posypać siekanymi orzechami.

Budyń "podkręca" metabolizm smile można go jeść już po godzinie chłodzenia na kolację lub śniadanie smile

4

Gdzie kupujesz nasiona chia? Nigdzie nie mogę ich dostać.

Miłego dnia smile

5

U Zigerta w alejce ze zdrową żywnością - ktoś z personelu tam fajnie dba o ten "kącik". Mają wiele ciekawych rzeczy np.czarnuszkę, czubricę, goji, a sól himalajską mieli chyba jako pierwsi w Kartuzach smile

6

No coś ty? To muszę zapytać, bo chodzę tam 1 raz w tygodniu i nie dopatrzyłam się.

Miłego dnia smile

7

big_smile Dobre! Ja tam bywam raz na 2 miesiące, ale przekopując całą alejkę spędzam tam około godziny (aż mi się ochroniarz przygląda- jakbym co najmniej miała sobie kaszę jaglaną w buty wsypać wink big_smile ) i wychodzę z pełnym koszem bo asortyment bywa ciekawy smile

8

Mi i tak brakuje niektórych produktów. Nigdzie nie mogę dostać sosu sojowego bez glutenu i chemii typu glutaminian. Znalazłam w necie, ale kosztuje 14 zł+ 20 zł przesyłka smile więc mi się nie opłaca kupować.
A zamiast tych nasion można dać czegoś innego? Np. siemie lnianie?

Miłego dnia smile

9

Myślę, że len mógłby się sprawdzić (ja nie próbowałam) najwyżej będzie więcej "kleju" wink Ciekawe jak wyszłoby z amarantusem? wink Chyba też poeksperymentuję wink
A jeśli szukasz takich perełek (również bezglutenowych) to mogę też polecić "Kuchnie Świata" w Galerii Bałtyckiej smile

10

Violka1 kupiłam dziś Chia u Zigerta, jeszcze trochę zostało wink

11

Polecam biszkopt bez mąki i proszku do pieczenia smile . Zrobiłam taki tort i dodatkowo miałam kupiony z cukierni, na wypadek gdyby mój nie smakował. Tymczasem kupny został w połowie nie zjedzony, a mój zniknął w szybkim tempie. Nikt nie wierzył, że można coś upiec bez proszku i mąki wink . Polecam zwłaszcza bezglutenowcom.
Dodatkowo taki biszkopt jest syty, zdrowy i daje sporo energii. Robię taki dziecku do szkoły, kroję na prostokąty i polewam czekoladą. 100 razy zdrowsze i pożywniejsze niż drożdżówka wink.

Miłego dnia smile

12

moja przyjaciółka też prowadzi dietę bezglutenową, ale wszystko kupuje w necie. Dodatkowo korzysta z naparów i ziół, ja też się ostatnio skusiłam i kupiłam w tym sklepie suplementy wzbogacające dietę. Część z nich ma też działanie antyoksydacyjne.

13

Zwłaszcza poleciłabym picie herbatki z czystka, nic tak świetnie nie oczyszcza organizmu z toksyn.

14

Zgadzam się Dancia, piję czystka od dawna.

Miłego dnia smile

15

Wiecie co mi się marzy??? Cukierni, która będzie piekła wyroby bez cukru, lecz z ksylitolem (ale fińskim (!), nie chińskim ).
Diabetycy muszą sobie sami pichcić, a niektórzy nie są uzdolnieni kulinarnie i mają -łagodnie mówiąc- przekichane wink .
Toteż przydałaby się jakaś cukiernia, która  wyszłaby na przeciw cukrzykom i wprowadziła jakieś wyroby dla diabetyków.
Nowatorskie podjecie, wiem... ale mi pasuje big_smile .

Miłego dnia smile

16

Hej, w sumie o trochę interesuję się ziołami i jest taka naczelna zasada - żeby niczego nie przeciągać. Czyli np. jeśli robi się jakieś kuracje "odtruwające" to czasowo, a nie bez przerwy smile Trzeba uważać szczególnie z silnymi ziołami typu Dziurawiec, bo można narobić sobie kłopocików tongue

A jeśli chodzi o ciekawostki.. sklepowe tongue to ostatnio znalazłam fajne batony "dobra kaloria", są różne smaki ale najbardziej smakował mi kokosowy - są w nich tylko bakalie i orzechy, bez dodatków smile

17

No to muszę przyznać, że miałaś szczęście, bo ja jak czytam składy słodkości na dziale "Bio" to jeszcze nie zdarzyło mi się, żeby w 100% faktycznie było bio.

Nie wszystko co pozytywne jest legalne. Nie wszystko co takie legalne, pozytywnym jest.

18

Mam wrażenie czasami, że osoby kwalifikujące jakiś towar jako zdrową żywność, nie maja pojęcia o zdrowej żywności. Gdy czytam skład niektórych produktów rzekomo zdrowych, to śmiać mi się chce wink . Cukier na 1 miejscu, pełno chemii w składzie itp. Najciekawszy dla mnie jest fakt, że napisane jest "bez cukru". Ok... rozumiem, ale dla mnie -bez cukru- oznacza, że nie ma w składzie nic gorszego niż cukier... a jednak jest np. maltodekstryna wink . Toż to gorsze niż cukier. Na ale cóż... zdrowe bo bez cukru wink .

Miłego dnia smile

19

Ostatnio kupiłam w markecie stewię. Wcześniej nie słyszałam o tym słodziku, ale doczytałam, że jest to naturalny cukier, który pochodzi z liści stewii i można go śmiało stosować zamiast cukru i przy tym zachować zasady zdrowego stylu życia. No i pach. Wzięłam w półki opakowanie, dodam, że jedno kosztuje ok 12-13zł (nie wiem dokładnie ile wagowo, ale coś pewnie koło 200g). Zadowolona, że stawiam na jakość a nie "oby tylko jak najtaniej", a tu przychodzę do do domu i wpisuję w google co to jest ta maltodekstryna, która jest dodana do owego słodzika. No i się doczytałam. Szlag by to! Płacisz jak za zboże, a masz figę z makiem. Dlatego ważna jest świadomość konsumenta. Inaczej pod przykrywką "żywności BIO" wcisną ci każdy szit 4 razy drożej niż za ten sam szit, który leży na półce obok bez oznaczenia "BIO".

Nie wszystko co pozytywne jest legalne. Nie wszystko co takie legalne, pozytywnym jest.

20

Podkreślić jeszcze muszę, że stewia sama w sobie jest jak najbardziej polecana!! Można nawet ją sobie samemu wyhodować. big_smile W każdym razie, jeżeli kupuje się ją w sklepie, trzeba patrzeć, by nic innego nie było do niej dodane.