1

Odp: pomoc w wyborze laptopa

laptop ma byc tani, musi miec port com (przeznaczenie diagnostyka samochodowa)i raczej nie ma to być Toshiba.
Proszę o namiary i ewentualnie ceny.Moze ktoś ma na komis w kościerzynie?

2

malutkaMi napisał/a:

laptop ma byc tani, musi miec port com (przeznaczenie diagnostyka samochodowa)i raczej nie ma to być Toshiba.
Proszę o namiary i ewentualnie ceny.Moze ktoś ma na komis w kościerzynie?

Nie opłaca się używek, może lenovo?

3

malutkaMi napisał/a:

musi miec port com

obowiazkowo
ekran min 15"
+ min 3 GB pamieci RAM !!!
dysk najlepiej 320 GB
no i napęd optyczny dobrze gdyby z zapisem

widus napisał/a:

Nie opłaca się używek

bardzo słusznie tongue
musi być kompatybilny znaczy współpracować z dowolnymi urządzeniami > drukarki, skanery itd.
mógłby być np Asus X52JC-EX325V w cenie ok 3 tyś
odradzam wszystkie HP oraz większość samsungów

Pogodnego dzionka big_smile

4

W sklepie powiedzieli mi ze te nowsze nie mają wejść com.I komu mam wierzyć?

5

Raczej żaden z nowych  laptopów nie będzie miał portu com.

laptop ma byc tani

Czyli w jakich granicach? Bo od biedy do diagnostyki samochodowej wystarczy dosłownie używany kilkuletni model za 200-300zł, ale w takich może być problem z pracą na baterii, a domyślam się że laptop ma pracować "w terenie", nie na kablu. Proponuje 2 opcje:

1. Kupno nowego laptopa i do tego przejściówki z ExpressCard na RS232 (com), ale takiej lepszej, "sprzętowej".
2. Kupno używanego laptopa który ma fizyczny port com.

Używane, ale w miarę nowoczesne laptopy z portem COM, jakie polecam, to Dell z serii Latitude D620 i D630. Nowsze ciężko będzie znaleźć. Drugą ważną sprawą jest system operacyjny; w nowych laptopach jest z reguły Windows 7 lub Vista, a z doświadczenia wiem, że do bezproblemowej pracy z portem COM potrzebny jest starszy system, np. Windows XP, który nieźle sobie z tym radzi.

ps. Jaki to jest interfejs diagnostyczny?

6

malutkaMi napisał/a:

nie mają wejść com

prawda, bez przejściówki sie nie obejdzie, jak pisze haloon
zależy jeszcze jaki program diagnostyczny będzie, XP świetnie sobie radzi z obsługą portów i dobrze sie sprawuje z wiekszością oprogramowań tego typu dlatego może byc potrzeba instalacji dodatkowo właśnie XP
najlepiej zasięgnąć porady serwisu sprzedającego konkretne oprogramowanie
swego czasu uruchamiałem też jeden z programów diagnostycznych na 98, ale to juz historia

Pogodnego dzionka big_smile

7

Tani laptop to znaczy do jakiej kwoty chcesz kupić?! Z doświadczenia wiem, że lepiej warto zainwestować w nowy laptop, wziąć go częściowo na raty niż kupować używany... Zawsze dłużej Ci posłuży i będzie wydajniejszy - ja pracuję na hp

8

Dominique napisał/a:

Tani laptop to znaczy do jakiej kwoty chcesz kupić?! Z doświadczenia wiem, że lepiej warto zainwestować w nowy laptop, wziąć go częściowo na raty niż kupować używany... Zawsze dłużej Ci posłuży i będzie wydajniejszy - ja pracuję na hp

Moim zdaniem w tym konkretnym przypadku lepiej kupić używany. Do diagnostyki nie jest potrzebny ani nowoczesny procesor ani gigabajty pamięci ram, więc wydajność nie ma większego znaczenia. Laptop ma pracować w terenie, więc będzie narażony na zadrapania, otarcia, itp. w czasie pracy. Imho szkoda wydawać więcej pieniędzy na laptopa który i tak nie będzie stał w domu na biurku, i nie musi estetycznie wyglądać (być nowy). Kolejna sprawa to wspomniana powyżej przejściówka; kupując w internecie to koszt około 150zł, i nawet nie myślćie o tanich przejściówkach na usb za 15zł bo to nie będzie działać z interfejsem. Następna sprawa; nowy komputer dostajemy z nowym systemem operacyjnym, Vista lub 7, więc płacimy dodatkowo za coś, co nie jest nam potrzebne. Dochodzi koszt systemu Windows XP, kolejne kilkaset złotych. Uprzedzając wypowiedzi ze Windows XP kosztuje 100zł... polecam zapoznać się z warnunkami licencji OEM Microsoftu. Więc polecam kupić markowy, poleasingowy np. trzyletni model na fakurę z gwarancją, który będzie miał na pokładzie sprzetowy port com, oraz legalnego Windowsa XP.

...ale... w dalszym ciągu nie wiadomo do jakiej kwoty ma być ten laptop smile

9

nie wiem dokładnie, myślę ze 300, 400 zł wystarczyłoby na "dziadka",tym bardziej ze będzie potrzebny raptem kilka razy.A czy ubuntu dałby rade?

10

może jakiś z tych

http://allegro.pl/dell-d600-centrino-1-4ghz-512-30-wifi-com-gw-a1-i1409279104.html

http://allegro.pl/ibm-a21e-15-40gb-dvd-fdd-rs232-com-lpt-pl-fv-gw-i1417022725.html

http://allegro.pl/15-ibm-a22m-rs232-com-lpt-dvd-30gb-ati-pl-fdd-fv-i1405076560.html

http://allegro.pl/magnezowy-compaq-n600c-bdb-stan-com-ati-fv-lpt-dvd-i1408208457.html

http://allegro.pl/zestaw-compaq-n400c-bdb-stan-com-ati-dock-dvd-fdd-i1411872997.html

http://allegro.pl/compaq-presario-2100-1-6-rs232-com-lpt-14-i1417020586.html

11

Tak czytam i zastanawiam się "Co to do c*****y ma być big_smile" Chcesz grać w gry za 1600zł masz dobry... np:
Asus K52JE EX098 (EX 098-konfiguracja).
Uważaj na notebooki z kartami intela czasami nie wyrabiają przy multimediach(flash gry filmy). Z kartami ATI są w tym wypadku o niebo lepsze.
@halon nie wiem skąd bierzesz się twój cennik ale podejrzewam że masz marże dość wysoką ok. 1000%!! przejściówki na FTDI są KOMPATYBILNE, STABILNE w 100% z USB. I jeśli musisz wiedzieć są też przejściówki na innych układach które w tym wypadku łagodnie mówiąc dają "d**y".

A jeżeli chcesz to tylko do diagnostyki to kup sobie NET-BOOKA, a nie NOTEBOOKA. Często gęsto mają lepszy żywot baterii bo potrzebują mniej mocy. (green peace) cool Nie dość że będziesz ekologiczny to jeszcze ekonomiczny. wink Ostatnio wychaczyłem MSI U130 za 650zł. Szukaj po licytacjach, albo od znajomych po dobrej cenie, i nie kupuj nowego. A i jeżeli prowadzisz firmę to lepiej zaopatrzyć się w licencję Windowsa, gdyż nigdy nie wiadomo czy nie bd. kontroli. Do NET-BOOKA kup xp z allegro. A do tego asusa co wcześniej podałem to win. 7. A co do Linuksa to nie wiem co masz za program diagnostyczny niektóre są pisane tylko pod Windowsa inne również są pod Linuksa.

Także powodzenia w łowach big_smile

A i zapomniałbym net-booki kompletnie nie nadają się do multimediów! Także decyzja należy do Ciebie;) powodzenia w łowach big_smile

12

Osoba zakładająca temat nie pisała nic o wykorzystywania sprzetu do gier, multimediów, ogladania filmów, itp. Gdybanie o chipach graficznych nie ma sensu w tym temacie. Nie mam żadnego cennika, nie zajmuje się sprzedażą sprzętu komputerowego, to tymbardziej marży nie mam smile z tymi przejściówkami to raczej nie ma znaczenia kompatybilność z USB, tylko obsługa pełnego RS232, z wyprowadzonymi wszystkimi 8 liniami, a nie 2 (rx,tx), i praca z poprawnymi timingami. Sam ftdi to umożliwia, ale już REALIZACJA PRZEJŚCIÓWKI NA TYM UKŁADZIE NIEKONIECZNIE. Pozatym wymagają sterowników, zaangażowania czasu procesora do ich obsługi (wszak są "programowe, emulowane" na usb), w zależności od ilości procesów, wątków, i obciążenia procesora mogą nie wyrabiać czasowo, wprowadzać przekłamania w transmisji. Dlatego polecam w pełni sprzętowe przejściówki, podłączane bezpośrednio do magistrali PCI (via PCMCIA lub expresscard), widziane w systemie niezależnie od zastosowanego systemu operacyjnego, bez jakichkolwiek sterowników (nawet w 100% pure DOS, czy też linux). Jest taki starszy interfejs Euroscan, chciałbym zobaczyć jak on działa na przejściówkach USB smile dwóch przejściówkach, bo wymaga 2 portów COM, a program poprawnie pracuje pod czystym dosem smile Bawiłem się też GT1 DISem pod linuxem, on też nie będzie działać na tanich chińskich przejściówkach USB-RS232. Przejściówki sprzętowe nie absorbują czasu procesora, nie ma możliwości ze wystąpią na nich jakieś opóźnienia w transmisji (co defakto uniemożliwia jakąkolwiek pracę). Polecam karty np. firmy SILICOM, niestety 150zł to nawet dobra cena za taką kartę(oczywiście kupując w internecie). I niechciałbym widzieć ile taka karta może kosztować w lokalnym sklepie komputerowym bo tutaj pewnie z marżą może podejść do 250zł smile to tyle wywodów technicznych.....

Pomysł z netbookiem jest dobry pod względem pracy na baterii, ale... netbooki nie mają(*mogę się mylić, ale nie spotkałem modelu co by miał) gniazd pcmcia/expresscard, więc nie można ich rozszerzyć o sprzętowy port COM.....

Moje typy na laptopa do takiej pracy to jakis starszy IBM (ale ibm, nie lenovo) lub jeżeli naprawdę jest potrzebny pancerny sprzęt to Panasonic Toughbook. Wszystkie plastikowe asusy, acery, hp, samsungi polecam zostawić w domu, tam będą ładnie wyglądać big_smile

Oczywiście to wszystko jest tylko moja opinia, Pozdrawiam smile

13

Chipa to mogę Ci podłożyć a jeżeli Ci zależy to możesz sobie taką gazetę kupić. wink Co najwyżej układ graficzny. Może się nie sprecyzowałem ale pisząc kompatybilność miałem na myśli że są z kompatybilne z urządzeniami zewnętrznymi (w większości)!! Teoretycznie przejściówka usb->rs232 powinna wystarczyć do tego celu, ale kolega nie dowie się póki nie sprawdzi. WOW powiem Ci że nie czytałem dokumentacji ftdi ale nie wiem do końca jak wysyłają dane i przerywania, ale wydaje mi się że robią to standardowo czyli przez DMA i APIC. Także procesor nie powinien być zbytnio obciążony. No chyba że chodzi Ci o to że jeżeli wysyłasz cały czas dane. No ale to wtedy standard w trakcie wykrywania usterek z ECU (procek jest obciążony). Co do przekłamania to nigdzie w necie nie znalazłem żeby ktoś miał z tym problem więc nie sądzę, ale musiałbym sprawdzić jak wysyła dane bit po bicie... Sorki ale zazwyczaj oprogramowanie diagnostyczne (takie zaawansowane, euroscan nie wspiera wszystkich bryk wink) jest pod win...

Express-card przejściówki działającej pod dosem nie spotkałem. wink Tak samo jak chciałbym zobaczyć jak euroscan wspiera starsze modele samochodu. wink HEHE teraz żeś dowalił tak samo chciałbym zobaczyć jak NIE działa kabel do OBD2 pod USB za mniej niż 100zł który obsługuje DIS'a.
Proponuję żeby zamiast gdybania kolega podał na jakim interfejsie/interfejsach, oprogramowaniu chce operować.

Dokładnie netbooki nie mają złącza express Card(przynajmniej w większości).

Od Panasonic Toughbook to chyba by mnie kolana bolały. Jeżeli bym się przygotowywał na 3 wojnę światową to bym go kupił. Choć bałbym się bo też jest z plastiku. wink

Ale wszystko zależy od przejściówki, oprogramowania.

BTW

Pozatym wymagają sterowników, zaangażowania czasu procesora do ich obsługi (wszak są "programowe, emulowane" na usb), w zależności od ilości procesów, wątków, i obciążenia procesora mogą nie wyrabiać czasowo, wprowadzać przekłamania w transmisji.

Przejściówki sprzętowe nie absorbują czasu procesora, nie ma możliwości ze wystąpią na nich jakieś opóźnienia w transmisji (co defakto uniemożliwia jakąkolwiek pracę)

to NIE ABSORBUJĄ CZY ABSORBUJĄ smile zdecyduj się big_smile

Dodane pon 24 sty 2011 13:45:30 CET :
PRZEPRASZAM KOLEGA/ KOLEŻANKA (@MalutkaMi)

14

Kolejna sprawa to wspomniana powyżej przejściówka; kupując w internecie to koszt około 150zł, i nawet nie myślćie o tanich przejściówkach na usb za 15zł bo to nie będzie działać z interfejsem

Dlatego polecam w pełni sprzętowe przejściówki, podłączane bezpośrednio do magistrali PCI (via PCMCIA lub expresscard)

Pisałeś o przejściówce wink a i poza tym express card są też pod usb yikes jak i również pod ZŁĄCZE korzystające ze standardu PCI-express.

15

Ciekawe, ale nawet polska wikipedia dopuszcza użycie nazwy "chip" zamienne z "układ scalony", a chyba tym wlasnie jest ten element komputera który zajmuję się przetwarzaniem obrazu..

http://hflink.com/interface/DB9_RS232_pinout.gif

.. tanie RS232-USB są kompatybilne z urządzeniami którym wystarczają 2 wspomniane wyżej linie do poprawnej pracy, czyli rx i tx (na zdjęciu powyżej pin 2 i pin 3). A co z resztą linii?... Nie to miałem na myśli ze przejściówka obciąza mocno procesor, tylko że jednak wymaga jakiegoś tam wolnego czasu procesora; a co się stanie jak go zabraknie w danej chwili (bo jakis inny proces przez 0,01s będzie potrzebował całego dostępnego czasu).. dla człowieka to niewiele, ale tyle wystarczy żeby uniemożliwić poprawną transmiję, lub jej inicjację..) ..sprzętowy RS232 znajduje się pod fizycznym adresem, ma swoje własne przerwanie, program wysyła dane na adres, wywołuje przerwanie i zapomina o sprawie to tak pokrótce.. sam robiłem własną "programową" (więc zagadnienia emulacji nie są mi obce) implementację half dùplexowego portu RS232 na mikrokontrolerze avr atmela na potrzeby.. tajemnica.. efekty będzie można obejrzeć niedługo w jednej z witryn pewnego sklepu na terenie gminy smile nie, nie sklepu komputerowego big_smile

Z euroscanem ty był skrajny przykład, ale ilustrujący problem dosadnie, nie mówię że euroscan jest ach i och, w końcu sam napisałem że jest stary. DIS działa na OBD2 pod USB ale dopiero w modelach od rocznika 96/97 (zaleznie od wersji), natomiast starsze wymagają ADSa (czyli już z E36, E38, E39 bedą problemy na OBD2, a troche tych samochodów jeszcze jeździ na drogach:).. a ADS działa niestety tylko z pełnym COMem... tutaj schemat ADSa http://ecubb.bmwecu.org/board/download.php?id=2646, jak widać czarno na białym potrzebuje więcej linii RSa do pracy niż 2, więc w dalszym ciągu Tanie przejściówki USB-RS232 nie będą działać. Sprawdzone w praktyce, mam wlasnie taki starszy rocznik samochodu. Byłem na kompach pokroju MODIC i co? i nie łączyły się z wszystkimi modułami, co lepsze w rocznikach 95 była jeszcze dodatkowa gmatwanina bo ecu dla bmw produkowaly bosch i siemens, każdy z innymi standardami ...temat rzeka...

Swoją drogą jak ktoś ma kase na zaawansowane, nowoczesne oprogramowanie, dostosowane do pracy nawet na Windows 7, z własną puszką (interfejsem) na usb, to nie pyta o Taniego laptopa smile.

apropo "BTW"
przejściówki USB-RS232 - ABSORBUJĄ - wymagają wolnego czasu procesora
sprzętowe porty COM - NIE ABSORBUJĄ, oprogramowanie bezposrednio kosztysta z portów (rejestrów portu), buforów i przerwań, nie ma emulacji. Może niewyraźnie to napisałem w poprzednim poście.

ups. za bardzo odchodzimy od tematu smile i nasuwa mi się pytanie.. a o co ta rywalizacja "na wiedzę"?.. W sumie zawsze można się czegoś ciekawego dowiedzieć tongue Pozdrawiam wink

Dodane pon 24 sty 2011 16:01:06 CET :
"..bezposrednio koRZysta z portów.. " miało być

16

Co do chipu to sorka masz rację, big_smile jak widać english jest dla mnie czasami obcy. big_smile
Nie zapomina tylko wykonuje podprogram... A potem ściąga z stosu ślad i wpisuje do EIP, a procek robi dalej swoje(czyli właściwie można to nazwać że zapomina tongue ale może też zapisać dane w pamięci).;) Co do wielowątkowych to masz rację zdarzają się konflikty(chodzi o rozkazy). wink Chociaż wielordzeniowe nie powiedziałbym że mają taki problem.

bosch i siemens

Też coś o tym wiem normalnie czasami można się załamać, miałem to na swojej megance ;]

swoją drogą jak ktoś ma kasę na zaawansowane, nowoczesne oprogramowanie, dostosowane do pracy nawet na Windows 7, z własną puszką (interfejsem) na usb, to nie pyta o Taniego laptopa

Dlatego koleżanka mogłaby napisać jakie to oprogramowanie i jaki interface. wink

sprzętowe porty COM...

Dobrze że sprostowałeś bo zrozumiałem Ciebie inaczej big_smile

ups. za bardzo odchodzimy od tematu smile i nasuwa mi się pytanie.. a o co ta rywalizacja "na wiedzę"?.. W sumie zawsze można się czegoś ciekawego dowiedzieć

Nie, big_smile chodzi o to żeby czasami można było się czegoś ciekawego dowiedzieć i odświeżyć sobie co nieco pamięć wink
Bo czasami to co jest na zajęciach można zapomnieć. big_smile
Pozdrawiam smile

17

No Panowie macie wiedzę.Jak dla mnie to czarna magia.Laptopik juz jest.Dzięki za pomoc.Fejs to tech2 (taki szajsik ale błedy skasował)i kasuje kolejne...moja vectra głupieje.Czas na emeryture.
pozdrawiam i dziękuję

18

malutkaMi napisał/a:

No Panowie macie wiedzę.Jak dla mnie to czarna magia.Laptopik juz jest.Dzięki za pomoc.Fejs to tech2 (taki szajsik ale błedy skasował)i kasuje kolejne...moja vectra głupieje.Czas na emeryture.
pozdrawiam i dziękuję

podjedz do mnie ta vectra mam OP-COM z najnowszym oprogramowaniem do Opli wlasnie,

19

ok.Daj namiary na priv

20

Polecam zobaczyc sobie tego Lenovo [moderowane] . Poczytajcie o specyfikacji i recenzje.