1

Odp: kominek

czy na budowe kominka i poprowadzenie ciepła do jednego pokoju we własnym (istniejącym już domu) domu muszę mieć pozwolenie???

2

Jeżeli to jest twój dom, to nie potrzebujesz żadnych pozwoleń. Powinieneś posiadać komin o odpowiednim przekroju (najlepiej o średnicy 200mm) oraz wykonać doprowadzenie powietrza z zewnątrz (zalecana średnica 150mm).

Jeśli chodzi o rozprowadzenie, jeżeli pokój jest blisko kominka, to powinno wystarczyć grawitacyjne.
Tutaj możesz poczytać na ten temat:  http://www.tapis.pl/dgp/

Najlepsze wkłady grzewcze do ogrzewania domu.

3

mirek44 napisał/a:

Jeżeli to jest twój dom, to nie potrzebujesz żadnych pozwoleń

nie wprowadzaj kolegi w błąd
w momencie otrzymania zgody na budowę podane zostały sposoby ogrzewania
jeżeli jest to budynek z lat do osiemdziesiątych to ok bo potem w niektórych rejonach powiatu nie było zgody na opalanie węglem czy miałem nawet
dopuszczali jedynie gazowe, olejowe czy elektryczne ogrzewanie

Pogodnego dzionka big_smile

4

Stefanie -> Koleżanki!! smile

Dziękuję za odp. Dom z lat 80tych, kominek już grzeje. Na początku grawitacja teraz mamy pompe - POLECAM WSZYSTKIM!! Ciepełkoo.... Aż się nie chce na to -25 wychodzić big_smile Brr...

5

Zazdroszczę, ja zawsze marzyłam o kominku! wink

6

nie nie musisz.

7

mam kominek super sprawa polecam

8

Kominek to fajna sprawa, super wygląda wgl w chłodne zimowe dni, ale wydaje mi się nie praktyczny to rozpalanie i noszenie drewna, zostawia po sobie pełno brudu.

9

No wiesz, coś za coś. Jak się rozpali w kominku to oprócz ciepełka mamy miły klimacik.

-- // --

10

Ooo tak. Mamy mieszkanie i nigdy kominka mieć nie będziemy, ale myślę, że może kiedyś jakoś ładnie zaaranżować do salonu taki sztuczny kominek. Oczywiście to nie ma nic wspólnego z ciepłem i klimatem prawdziwego kominka, ale może chociaż trochę ociepli nastroje:))

Nie wszystko co pozytywne jest legalne. Nie wszystko co takie legalne, pozytywnym jest.

11

Możesz mieć elektryczny owszem big_smile . Wiem, wiem... cały urok w płomieniach, bijącym cieple, strzykaniu drewna.

"Prawdę można mówić tylko mądrym ludziom, dla innych trzeba mieć dobre słowo".

Miłego dnia smile

12

Kominek jest fajny, ale czasem zapominamy, że spalanie w kominku dodatkowo zanieczyszcza atmosferę. Przy obecnym poziomie smogu chyba lepiej pomyśleć o zakupie oczyszczacza powietrza [moderowane] Przynajmniej będziemy mogli oddychać czystym powietrzem.